W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku

06.06.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, przedłożony przez ministra finansów.

Nowe przepisy uporządkują i usprawnią funkcjonowania instytucji rynku finansowego, w szczególności rynku kapitałowego i usług płatniczych.  Chodzi także o eliminację barier dostępu do rynku finansowego oraz zwiększenie poziomu cyfryzacji w realizacji obowiązków nadzorczych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zaproponowane rozwiązania dotyczą ochrony klientów instytucji finansowych oraz wzmocnienia odporności i stabilności rynku finansowego. Projekt zakłada także realizację istotnych postulatów, które zawarte zostały w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, będącej jednocześnie realizacją Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Najważniejsze rozwiązania

  • Aby chronić klientów instytucji finansowych, ograniczona zostanie m.in. możliwość:
    oferowania obligacji korporacyjnych wśród klientów detalicznych poza rynkiem regulowanym, alternatywnym systemem obrotu oraz platformami finansowania społecznościowego. Chodzi o wprowadzenie minimalnej wartości nominalnej takich obligacji (min. 40 tys. euro lub równowartość tej kwoty wyrażona w polskiej walucie). Wprowadzony zostanie także obowiązek sprzedaży obligacji klientom detalicznym wyłącznie za pośrednictwem firm inwestycyjnych;
    wprowadzania praw uczestnictwa alternatywnych spółek inwestycyjnych do obrotu wśród osób fizycznych, które są inwestorami profesjonalnymi. Chodzi także o zakaz zaciągania przez takie spółki pożyczek od osób fizycznych;
    wykorzystania autorytetu i pozycji Komisji Nadzoru Finansowego w celu pozyskania klientów.
  • Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące outsourcingu i podoutsourcingu bankowego, mające na celu uproszczenie procedur jego stosowania. Chodzi o umożliwienie bardziej efektywnego i elastycznego wykorzystywania outsourcingu przy zachowaniu gwarancji stabilnego i bezpiecznego funkcjonowania sektora bankowego.
  • Banki hipoteczne w większym zakresie będą mogły powierzać wykonywanie czynności
    dotyczących działalności bankowej swoim spółkom matkom, w ramach outsourcingu.
  • Wprowadzona zostanie możliwość świadczenia usług maklerskich przez banki, na podstawie jednolitej licencji bankowej. Rozwiązanie to wpłynie na zwiększenie liczby podmiotów, które świadczą usługi na rynku kapitałowym.
  • Banki powiernicze będą mogły udzielać pożyczek papierów wartościowych, co wpłynie na zwiększenie płynności polskiej giełdy. Wprowadzone zostaną także rozwiązania, które umożliwią notowanie nowych instrumentów na GPW (tzw. certyfikatów turbo), wzorem rozwiniętych rynków europejskich.
  • Zwiększony zostanie poziom cyfryzacji w realizacji przez Komisję Nadzoru Finansowego obowiązków nadzorczych, w szczególności, jeśli chodzi o tryb prowadzenia czynności kontrolnych. Rozszerzone i wzmocnione zostaną także niektóre kompetencje nadzorcze KNF.
  • Ujednolicone zostaną przepisy dotyczące ochrony i dostępu do tajemnic prawnie chronionych.
  • Ułatwione zostanie funkcjonowanie podmiotów nadzorowanych przez KNF (m.in. banków, funduszy inwestycyjnych czy krajowych instytucji płatniczych). Chodzi o uproszczenie procedur licencyjnych oraz obowiązków dotyczących raportowania. Wzmocniona zostanie także ochrona inwestorów indywidualnych.
  • Nowe przepisy wprowadzają również zmiany m.in. w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym czy w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Zaproponowane rozwiązania mają zasadniczo wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

 

{"register":{"columns":[]}}