Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych, ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (projekt deregulacyjny)
01.07.2025
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych, ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (projekt deregulacyjny), przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości.
Projekt przewiduje uproszczenie prawa gospodarczego. Oznacza to mniej biurokracji oraz większą swobodę dla firm. Zmiany obejmą m.in. prawo spółek, odpowiedzialność firm za przestępstwa gospodarcze oraz zasady walki z praniem pieniędzy. Nowe przepisy wpisują się w działania rządu na rzecz deregulacji i poprawy klimatu dla prowadzenia biznesu w Polsce.
Najważniejsze rozwiązania
- Sądy będą miały większą swobodę, jeśli chodzi o orzekanie dotyczące osób, które zarządzają spółkami.
- Sprawca przestępstwa umyślnego będzie mógł wystąpić do sądu o zwolnienie z zakazu pełnienia funkcji w spółce handlowej lub o skrócenie czasu obowiązywania zakazu.
- Obecnie taka możliwość występuje tylko przy przestępstwach nieumyślnych.
- Wprowadzony zostaje nowy tryb konsensualnego postępowania wobec firm.
- Przedsiębiorstwo będzie mogło dobrowolnie poddać się odpowiedzialności i zapłacić karę lub odszkodowanie, bez konieczności czekania na wyrok przeciwko jego przedstawicielowi.
- Firmy będą mogły szybciej zakończyć sprawę, jeśli naprawią szkodę, zawrą ugodę z poszkodowanym lub wypłacą zadośćuczynienie.
- Pełna kontrola zostaje zachowana przez sad. Jeśli prokurator i firma zawrą porozumienie, sąd będzie mógł je zatwierdzić, zmienić, albo odrzucić.
- Poszkodowany będzie miał gwarancję naprawienia szkody – nawet w ramach uproszczonej procedury.
- Firma, która naprawi szkodę, będzie mogła liczyć na łagodniejsze potraktowanie swojego reprezentanta – sąd będzie mógł np. warunkowo zawiesić wykonanie kary, nawet do 5 lat więzienia.
- Zmienią się przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.
- Nie będzie już odpowiedzialności karnej za błędne zgłoszenie – zamiast tego możliwa będzie kara administracyjna w wysokości do 1 mln zł. Dotyczy to sytuacji, gdy np. pracownik zapomni zgłosić podejrzaną transakcję lub poda niepełne dane.
- Kary będą nadal dotkliwe, ale proporcjonalne – co jest zgodne z przepisami unijnymi, które nie wymagają odpowiedzialności karnej za tego typu uchybienia.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.