W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw

09.05.2023

Rząd chce usprawnić dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Nowe rozwiązania m.in. rozszerzą zakres funkcjonowania Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych na sprawy karne. Spowoduje to przyspieszenie doręczeń pism procesowych w tych sprawach na etapie postępowania sądowego. Zaproponowane przepisy usprawnią również procedury zapewniające bezpieczeństwo i porządek publiczny w budynkach sądowych, przyczyniając się do wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa sędziów, pracowników sądów oraz wszystkich uczestników postępowań sądowych.

Najważniejsze rozwiązania

  • Umożliwione zostanie przeprowadzanie posiedzeń zdalnych w postępowaniu cywilnym. Będzie to możliwe za pośrednictwem środków informatycznych pozwalających na komunikowanie się na odległość.
  • Usprawnione zostaną procedury dotyczące bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądowych. Dzięki temu, wzmocni się poczucie bezpieczeństwa sędziów, pracowników sądów oraz wszystkich uczestników postępowań sądowych.
  • Usprawniony zostanie proces zarządzania systemami informatycznymi w sądach. Chodzi o zapewnienie efektywności i sprawności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w obszarze usług informatycznych. Nowe rozwiązania ułatwią dalszą informatyzację sądownictwa i przyspieszą procedury sądowe.
  • Rozszerzony zostanie zakres funkcjonowania Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych na sprawy karne. Spowoduje to przyspieszenie doręczeń pism procesowych w tych sprawach na etapie postępowania sądowego.
  • Wprowadzone zostaną rozwiązania, które usprawnią i przyspieszą postępowanie karne na etapie jurysdykcyjnym. Chodzi o zwiększenie ochrony interesów uczestników postępowania karnego. Dotyczy to także podniesienia efektywności i szybkości zaspokojenia tytułów zabezpieczenia majątkowego z mienia, które stanowią przedmiot tego zabezpieczenia, po uprawomocnieniu się wyroku.

 

Większość nowych przepisów ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}