W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o prokuraturze, ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw

08.04.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o prokuraturze, ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Sumy depozytowe, czyli środki pieniężne uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę, będą przechowywane na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego – na tych samych zasadach, co depozyty sądowe. Rozwiązanie to dotyczyć będzie również środków związanych z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.


Obecnie nieuregulowana jest kwestia gromadzenia i przechowywania środków pieniężnych pozyskanych w związku z postępowaniami przygotowawczymi prowadzonymi lub nadzorowanymi przez powszechne jednostki organizacyjne prokuratury. Podobna sytuacja  dotyczy środków pieniężnych związanych z bieżącym funkcjonowaniem tych jednostek.

Środki pieniężne uzyskane w związku postępowaniami przygotowawczymi (np. zabezpieczenia majątkowe lub poręczenia majątkowe), podobnie jak środki związane z bieżącym funkcjonowaniem jednostek, przechowywane są aktualnie na rachunkach utworzonych w różnych bankach dla poszczególnych powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Są to rachunki prowadzone w złotych oraz rachunki walutowe.

Według stanu na 31 sierpnia 2019 r. łączna wartość przechowywanych na tych rachunkach środków wynosiła 2,5 mld zł. Ujednolicenie sposobu gromadzenia i przechowywania sum depozytowych pozwoli na efektywną kontrolę zarządzania tymi środkami.

Najważniejsze rozwiązania

•    Sumy depozytowe uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę oraz związane z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury będą przechowywane na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
•    Rachunki depozytowe będą prowadzone w złotych, euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Środki w innych walutach będą wpłacane na rachunki depozytowe prowadzone w złotych, po przeliczeniu według kursu danej waluty w czasie realizacji wpłaty.
•    Przechowywane obecnie sumy depozytowe jednostek prokuratury będą przeniesione do na rachunki depozytowe ministra finansów w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
•    Jednostki organizacyjne prokuratury nie będą ponosić kosztów prowadzenia przez BGK rachunków depozytowych, z których będą korzystały. Dotyczy to także kosztów przechowywania środków na tych rachunkach i kosztów dokonywania przelewów z tych rachunków. Jednostki prokuratury otrzymają też nieodpłatny dostęp do bankowości elektronicznej BGK, a zdeponowane przez nie środki będą oprocentowane analogicznie, jak depozyty sądowe.

Nowe rozwiązanie wejdzie w życie 1 września 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy.

 

{"register":{"columns":[]}}