W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw

30.05.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Rząd chce umożliwić Agencji Mienia Wojskowego (AMW) efektywniejszą realizację zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Nowe przepisy umożliwią zakup przez Agencję sprzętu wojskowego i usług z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. AMW będzie mogła także prowadzić inwestycje na terenach wojskowych. Zaproponowane rozwiązania pozwolą ponadto na uatrakcyjnienie zasad pełnienia zawodowej służby wojskowej, a w konsekwencji ułatwią zwiększenie liczebności polskiej armii.

Najważniejsze rozwiązania

  • Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła kupować sprzęt wojskowy i usługi z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.
  • Nowe przepisy wyraźnie oddzielają możliwość prowadzenia przez AMW działalności gospodarczej, wynikającej z potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa, od zadań dotyczących gospodarowania i obrotu mieniem, realizowanych przez Agencję.
    Wyeliminuje to wątpliwości związane z charakterem czynności, które podejmuje Agencja w ramach gospodarki nieruchomościami. Dotyczy to także statusu samej Agencji w obrocie prawnym, jako podatnika podatku od nieruchomości.
  • AMW będzie mogła prowadzić inwestycje na terenach wojskowych przy pomocy spółek i towarzystw budownictwa społecznego, utworzonych przez Agencję. Będzie mogła także partycypować w kosztach budowanych w ten sposób lokali mieszkalnych.
    Rozwiązanie pozwoli AMW pozyskiwać mieszkania w celu zakwaterowania żołnierzy zawodowych.
  • Rozszerzony zostanie katalog osób, które będą uprawione do odpłatnego zakwaterowania w internatach albo kwaterach internatowych.
  • Wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą uatrakcyjnić zasady pełnienia zawodowej służby wojskowej.
    Ograniczony zostanie wzrost w opłatach za lokale mieszkalne zajmowane m.in. przez żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych czy wdowy po żołnierzach.
    Przy ustalaniu współczynnika świadczenia mieszkaniowego będzie możliwość uwzględnienia dodatkowo szczególnego znaczenia garnizonu dla obronności kraju.
    Żołnierzom, którzy są uprawnieni do bezpłatnego zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej, nie będą naliczane opłaty za tzw. nadmetraż (do czasu wskazania miejsca zgodnego z przysługującymi uprawnieniami).

 

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}