W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

09.07.2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przedłożony przez wiceprezesa Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Powołana zostanie Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, która będzie zajmować się opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków oraz wspieraniem działań na rzecz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi. 

Rada będzie miejscem spotkania organizacji pozarządowych i instytucji państwowych z przedstawicielami młodzieży. Projekt przewiduje zapraszanie do współpracy młodych osób, angażujących się w działania rad młodzieżowych przy jednostkach samorządu terytorialnego. To szybko rozwijające się środowisko nie miało do tej pory przestrzeni do prezentowania swoich postulatów administracji rządowej. 

Powołanie Rady jest odpowiedzią na oczekiwania młodych Polaków dotyczące utworzenia instytucji, w ramach której ich przedstawiciele mogliby wejść w dialog z przedstawicielami władz publicznych. Taki postulat pojawił się w programie „Wizja dla Młodego Pokolenia”, który w 2015 r. koalicja młodzieżowych organizacji pozarządowych przekazała czołowym przedstawicielom życia publicznego. Powołanie Rady przyczyni się do stworzenia trwałej i efektywnej formy międzypokoleniowego dialogu oraz większej aktywizacji młodzieży.

Członkami Rady będą przedstawiciele administracji państwowej, Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz jednostek samorządu terytorialnego. Do Rady wejdą także przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego oraz Parlamentu Studentów RP, którzy będą stanowić w sumie co najmniej połowę składu Rady. Członkowsko w Radzie wszystkich jej członków będzie kadencyjne. Kadencja Rady ma trwać 2 lata.

Na realizację zadań ustawowych przez Radę – rocznie trzeba będzie przeznaczyć ok. 300 tys.  zł z budżetu państwa.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Powołanie Rady pierwszej kadencji ma nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.01.2020 16:05 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.01.2020 16:05 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}