Projekt ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
20.01.2026
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nowe przepisy przewidują korzystne rozwiązania dla rolników, środowiska oraz ochrony klimatu. Chodzi m.in. wprowadzenie nowego wsparcia dla rolników gospodarujących na obszarach wyznaczonych w ramach normy GAEC 2 dotyczącej ochrony torfowisk i obszarów podmokłych. Zmienią się także zasady uznawania gruntów za trwałe użytki zielone. Projekt dostosowuje polskie prawo do regulacji UE.
Najważniejsze rozwiązania
- Wprowadzone zostaje nowe wsparcie dla rolników gospodarujących na obszarach wyznaczonych w ramach normy GAEC 2 dotyczącej ochrony torfowisk i obszarów podmokłych.
- Rolnicy, którzy zdecydują się na takie działania, będą mogli otrzymać rekompensatę za poniesione koszty oraz utracone dochody z tytułu realizacji wymogów wynikających z tej normy.
- Wsparcie dotyczy m.in. takich działań jak nieprzekształcanie i niezaorywanie trwałych użytków zielonych czy rezygnację z tzw. głębokiej orki.
- Rozwiązanie pomoże chronić gleby i ograniczy emisję gazów cieplarnianych.
- Zmienia się definicja trwałych użytków zielonych (TUZ).
- Trwałe użytki zielone to grunty, które są wykorzystywane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych i które (wg dotychczas obowiązującej definicji) nie były objęte zmianowaniem upraw przez co najmniej 5 lat.
- Nowe przepisy wydłużają ten czas, po którym grunt orny zostaje uznany za TUZ – z 5 do 7 lat.
- Rozwiązanie to:
- daje rolnikom większą elastyczność w gospodarowaniu gruntami;
- ogranicza niepotrzebną orkę wykonywaną tylko po to, by uniknąć zmiany klasyfikacji;
- sprzyja ochronie gleby i lepszemu zatrzymywaniu wody;
- pozwala skupić działania ochronne na najbardziej cennych przyrodniczo użytkach zielonych.
- Grunty, które mają już status trwałych użytków zielonych, nie stracą go automatycznie po zmianie definicji. Jednocześnie przepis umożliwia zmianę klasyfikacji gruntów z inicjatywy rolnika, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 15 marca 2026 roku.