W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw

21.06.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Projekt zakłada utworzenie Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej (IWSW). Nowa jednostka będzie odpowiadała za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych albo aresztach śledczych. Ponadto, nowe przepisy przewidują zwiększenie autonomii Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości oraz wprowadzenie możliwości współuczestniczenia Służby Więziennej w kształtowaniu postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych młodzieży, w formie szkolenia strzeleckiego.

Najważniejsze rozwiązania

  • Powstanie Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej.
    • Będzie on odpowiedzialny za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych albo aresztach śledczych.
    • Szef Inspektoratu będzie powoływany przez ministra sprawiedliwości.
    • Funkcjonariusze IWSW otrzymają uprawnienia nieprzysługujące innym strukturom SW, tj. uprawnienia do prowadzenia czynności administracyjno-porządkowych oraz operacyjno-rozpoznawczych, na wzór innych służb porządku publicznego. Rygory formalne i mechanizmy kontrolne będą na analogicznym poziomie, jak w przypadku służb posiadających już takie uprawnienia, z uwzględnieniem kontroli sądowej.
  • Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące funkcjonowania Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
    • Zwiększy się autonomia uczelni poprzez wyłączenie jej spod kompetencji Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Nowym organem decyzyjnym będzie rektor.
    • Wprowadzone zostaną rozwiązania, które ułatwiają rekrutację do służby kandydackiej maturzystów o nieuregulowanej służbie wojskowej.
    • Dyrektor Generalny SW będzie miał większe kompetencje, jeśli chodzi o określanie limitów do egzaminów na stopnie podoficerskie i oficerskie.
  • Służba Więzienna będzie miała możliwość współuczestniczenia w kształtowaniu postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych młodzieży, w formie szkolenia strzeleckiego.
    • Dyrektor Generalny Służby Więziennej będzie określał sposób realizacji szkolenia strzeleckiego młodzieży w jednostkach organizacyjnych. Chodzi m.in. o organizację takiego szkolenia, obowiązki związane z jego prowadzeniem, warunki dopuszczenia do szkolenia czy zasady użytkowania i wymagania dotyczące strzelnic będących w zarządzie Służby Więziennej, z których korzystać będzie młodzież.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących utworzenia IWSW, które mają obowiązywać po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

{"register":{"columns":[]}}