W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie

23.11.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, przedłożony przez ministra sportu i turystyki.

Projekt dostosowuje polskie przepisy do zmian zachodzących w międzynarodowych standardach dotyczących zwalczania dopingu w sporcie. Chodzi m.in. o dostosowanie norm prawnych związanych z funkcjonowaniem Polskiego Laboratorium Antydopingowego (PLAD) do zmienionego przez Światową Agencję Antydopingową, Międzynarodowego Standardu dla Laboratoriów (ISL 2021).

Najważniejsze rozwiązania

  • Nadzór nad Polskim Laboratorium Antydopingowym sprawować będzie Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej zadanie to należało do Ministerstwa Sportu i Turystyki.
    • Zmiana dostosowuje przepisy do  nowego Międzynarodowego Standardu dla Laboratoriów.
    • Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
  • Dostosowany został także okres, na jaki nadawane są uprawnienia kontrolerów antydopingowych do obowiązującego od 1 stycznia 2021 r. Międzynarodowego Standardu Światowej Agencji Antydopingowej dotyczącego Badań i Śledztw.
    • Zgodnie ze standardem, uprawnienia kontrolerów antydopingowych będą nadawane na okres 2 lat, zamiast obecnych 3 lat.
{"register":{"columns":[]}}