W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z szefową litewskiego rządu Ingridą Šimonytė

15.12.2020

Stosunki polsko-litewskie, w tym współpraca gospodarcza, energetyczna i infrastrukturalna była tematem rozmowy telefonicznej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z premier Litwy Ingridą Šimonytė. Poruszona została także kwestia relacji transatlantyckich, bezpieczeństwa w regionie oraz sytuacji na Białorusi. Zarówno Polska, jak i Litwa wspierają demokratyczne przemiany w tym kraju.

Flaga Litwy.

Była to pierwsza rozmowa szefów rządów po tym, jak 11 grudnia litewski Sejm zatwierdził program i skład nowego rządu kierowanego przez premier Ingridę Šimonytė. W skład nowej koalicji rządzącej na Litwie wchodzi Związek Ojczyzny/Litewscy Chrześcijańscy Demokraci oraz Partia Wolności i Ruch Liberałów.

 

Polskę i Litwę łączą wspólne doświadczenia historyczne, podobne poglądy na wiele kwestii związanych z Unią Europejską oraz strategiczne partnerstwo, którego przejawem są konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem szefów rządów. Podczas konsultacji, które odbyły się 16-17 września w Wilnie, podpisana została deklaracja dotycząca strategicznego partnerstwa naszych państw i sytuacji na Białorusi.