Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810
22.04.2025
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Projekt ma charakter techniczny. Jego celem jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
Najważniejsze rozwiązania
- Zaktualizowany zostaje wykaz odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810, których nie można stosować w Polsce.
- Nowa lista zakazanych odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy znajduje się w załączniku do rozporządzenia.
- Dzięki rozwiązaniu, nasz kraj pozostanie wolny od GMO, szczególnie jeśli chodzi o dopuszczanie do obrotu produktów genetycznie zmodyfikowanych oraz uprawy roślin GMO.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.