W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sesje Plenarne

EU

Sesje Plenarne Konferencji ws. przyszłości Europy

Sesje Plenarne składają się z 449 członków, w tym po 108 przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, parlamentów narodowych i obywateli (grupa obywateli będzie złożona z 80 przedstawicieli paneli obywatelskich, 27 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego oraz 1 przedstawiciela Europejskiego Forum Młodzieży). W skład sesji wchodzi także 3 przedstawicieli Komisji Europejskiej, 54 przedstawicieli Rady Unii Europejskiej; po 18 przedstawicieli Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, po 6 przedstawicieli władz regionalnych i władz lokalnych oraz 12 przedstawicieli partnerów społecznych i 8 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.


Stałe zaproszenia do udziału w Sesjach Plenarnych otrzymali przedstawiciele rządów państw Bałkanów Zachodnich.
 

Konferencja

Posiedzenia Sesji Plenarnych - według przyjętego harmonogramu

Pierwsze posiedzenie Sesji Plenarnej |19 czerwca 2021 r.

19 czerwca 2021 r. w Strasburgu odbyło się pierwsze posiedzenie Sesji Plenarnej Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej. Rząd RP reprezentowali Minister do spraw Unii Europejskiej, Konrad Szymański oraz dyrektor Departamentu Komitetu do Spraw Europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Karolina Ostrzyniewska. 
Celem pierwszej Sesji było omówienie oczekiwań wobec Konferencji i jej celów. Przyjęto kalendarz wydarzeń, określający harmonogram kolejnych posiedzeń plenarnych, które odbędą się w październiku i grudniu 2021 r. oraz w styczniu, lutym i marcu 2022 r.

 

Drugie posiedzenie Sesji Plenarnej | 22-23 października 2021 r.

22 października 2021 r. odbyły się pierwsze spotkania grup roboczych – utworzonych zostało 9 grup roboczych skupiających członków Sesji Plenarnej w zespołach pracujących nad jednym z tematów z Wielojęzycznej Platformy Cyfrowej. Rząd RP reprezentowali – w grupie roboczej ds. zdrowia, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Anna Goławska; w grupie roboczej ds. klimatu i środowiska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Adam Guibourgé-Czetwertyński. W trakcie posiedzeń grup omówiono pierwsze spotkania Europejskich Paneli Obywatelskich oraz zagadnienia poruszane na Platformie Cyfrowej, w obszarze tematycznym każdej z grup.

23 października 2021 r. odbyła się druga Sesja Plenarna. Rząd RP zaprezentowała Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. W agendzie Sesji znalazły się następujące punkty:

  1. Otwarcie Sesji przez współprzewodniczących i przyjęcie porządku obrad zaproponowanego przez zarząd Konferencji;
  2. Europejskie panele obywatelskie – prezentacja wyników pierwszych spotkań przez współprzewodniczących i przedstawicieli europejskich paneli obywatelskich, a następnie dyskusja;
  3. Sprawozdanie przedstawicieli krajowych paneli i wydarzeń z odbywających się krajowych paneli i wydarzeń;
  4. Sprawozdanie z Europejskiego Spotkania Młodzieży;
  5. Wielojęzyczna platforma cyfrowa – prezentacja sprawozdań wstępnych i stanu zaawansowania przez współprzewodniczących, a następnie dyskusja.
Trzecie posiedzenie Sesji Plenarnej 21-22 stycznia 2022 r.

W dniach 21-22 stycznia br. w Strasburgu w formie hybrydowej odbyła się trzecia Sesja Plenarna Konferencji ws. przyszłości Europy. Głównym przedmiotem dyskusji w ramach Sesji były rekomendacje dwóch z czterech Europejskich Paneli Obywatelskich: Panelu 2. „Demokracja europejska / Wartości i prawa, praworządność, bezpieczeństwo”; oraz Panelu 3. „Zmiana klimatu, środowisko / Zdrowie”. Dyskusja podczas Sesji została podzielona na cztery bloki tematyczne, w ramach których wypowiadali się przedstawiciele wszystkich komponentów Sesji:

  1. Wartości i prawa, praworządność i bezpieczeństwo;
  2. Europejska demokracja;
  3.  Zmiany klimatu i środowisko
  4. Zdrowie.

Dodatkowo, w trakcie Sesji przedstawiciele obywateli Francji, Niemiec, Holandii i Belgii zaprezentowali wyniki krajowych paneli obywatelskich w ww. obszarach. Rząd RP reprezentował Wojciech Burkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Ekonomicznego Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wypowiedział się w bloku tematycznym dot. zmian klimatu i środowiska.

21 stycznia br. odbyły się również posiedzenia grup roboczych. Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Zdrowia w randze dyrektorów departamentów uczestniczyli w grupach roboczych ds. zmian klimatu i środowiska oraz ds. zdrowia.

Czwarte posiedzenie Sesji Plenarnej 11-12 marca 2022 r.

W trakcie czwartej Sesji Plenarnej, która odbyła się w dniach 11 i 12 marca br. w formie hybrydowej, uczestnicy posiedzenia omówili rekomendacje kolejnych dwóch Europejskich Paneli Obywatelskich: Panelu 1. „Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna, zatrudnienie / Edukacja, kultura, młodzież i sport / Transformacja cyfrowa” oraz Panelu 4. „UE na świecie / Migracja”. Agenda Sesji przewidywała dyskusje w następujących blokach tematycznych:

  1.  Młodzież, edukacja i kultura;
  2. UE w świecie;
  3. Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie;
  4. Transformacja cyfrowa;
  5. Migracja.

Wyniki krajowych paneli obywatelskich w tych obszarach prezentowali przedstawiciele Francji, Niemiec, Holandii i Litwy. W trakcie debaty nt. roli UE na świecie głos zabrał Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Do udziału w debacie zostali także zaproszeni przedstawiciele parlamentu Ukrainy i ukraińskich organizacji pozarządowych a także przedstawiciele Bałkanów Zachodnich. Rząd RP reprezentował Witold Sobków, Dyrektor Polityczny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który przedstawił stanowisko Rządu wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Przed posiedzeniem Sesji odbyły się także spotkania grup roboczych. Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Zdrowia wzięli udział w spotkaniach grup ds. zmian klimatu i środowiska oraz ds. zdrowia.

Piąte posiedzenie Sesji Plenarnej 25-26 marca 2022 r.

25 i 26 marca 2022 r. odbyła się piąta Sesja Plenarna. Posiedzenie obejmowało zaprezentowanie inicjatyw krajowych oraz sprawozdania i debaty dotyczące obszarów, które podejmowała Konferencja. Wydarzenia krajowe w Polsce przedstawił Pan Andrzej Skiba, przedstawiciel Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Agenda Sesji objęła następujące punkty:

1. Otwarcie sesji przez współprzewodniczących i porządek obrad zaproponowany przez zarząd Konferencji;

2. Prezentacja wydarzeń krajowych;

3. Wystąpienia zaproszonych interesariuszy;

4. Sprawozdania przewodniczących i rzeczników grup roboczych, a następnie debaty tematyczne:

- silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie, edukacja i kultura, transformacja cyfrowa,

- demokracja europejska, wartości i prawa, praworządność i bezpieczeństwo,

- zmiana klimatu, zdrowie,

- UE w świecie, migracja.

25 marca 2022 r. odbyły się również kolejne spotkania grup roboczych. Przedstawiciele Rządu RP kontynuowali prace w grupach roboczych ds. zdrowia oraz ds. zmian klimatu i środowiska.

 

Szóste posiedzenie Sesji Plenarnej 8-9 kwietnia 2022 r.

8 i 9 kwietnia 2022 r. odbyła się szósta Sesja Plenarna. Rząd RP był reprezentowany przez Stałego Przedstawiciela RP przy UE w Brukseli, Andrzeja Sadosia. Podczas Sesji Plenarnej w ramach 9 paneli tematycznych zaprezentowano wyniki prac grup roboczych, które zakończyły swoje prace. Na agendzie Sesji znalazły się następujące punkty:

1. Otwarcie sesji przez współprzewodniczących i porządek obrad zaproponowany przez zarząd Konferencji;

2. Sprawozdania przewodniczących i rzeczników grup roboczych, a następnie debaty tematyczne dotyczące wszystkich obszarów Konferencji:

– Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie,

– Edukacja i kultura,

– Transformacja cyfrowa,

– Demokracja europejska,

– Wartości i prawa, praworządność, bezpieczeństwo,

– Zmiana klimatu,

– Zdrowie,

– UE w świecie,

– Migracja.

W trakcie ostatnich posiedzeń grup roboczych w dniu 7 kwietnia br. dyskutowano nad ostatecznymi wersjami propozycji końcowych , które następnie zaprezentowane zostały na posiedzeniu plenarnym.  Przedstawiciele Rządu RP uczestniczyli w grupach roboczych ds. zdrowia oraz ds. zmian klimatu i środowiska.

Siódme posiedzenie Sesji Plenarnej 29-30 kwietnia 2022 r.

29 i 30 kwietnia 2022 r. odbyła się siódma i ostatnia Sesja Plenarna. Podczas posiedzenia zaprezentowano i zatwierdzono wnioski końcowe Sesji Plenarnej. Swoją opinię wobec nich wyrazili obywatele.

Na agendzie Sesji znalazły się następujące punkty:

1. Otwarcie sesji przez współprzewodniczących i porządek obrad zaproponowany przez Zarząd Konferencji;

2. Prezentacja ostatecznych wniosków i przedstawienie stanowisk Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej i parlamentów narodowych;

3. Przedstawienie stanowiska obywateli.

 

{"register":{"columns":[]}}