W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Solidarnościowy konwój wspiera seniorów

02.04.2021

800 ton żywności trafi do ponad 400 tys. potrzebujących w ramach Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów. Paczki z produktami zostaną dostarczone jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy. – Każda paczka to zwiastun nadziei – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w siedzibie Caritas Polska.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w siedzibie Caritas Polska.

–  Solidarność nie jest pustym sloganem, ale wartością, która niesie ze sobą wiele treści. Pomagając innym, budujemy kulturę solidarności – podkreślał premier Mateusz Morawiecki w Caritas Polska, którą odwiedził w ramach kolejnej edycji akcji Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów.

Konwój pomocy – wsparcie dla potrzebujących seniorów

Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów działa od grudnia ubiegłego roku. To akcja wsparcia dla najbardziej potrzebujących – osób starszych, w kryzysie bezdomności czy znajdujących się w innej,  trudnej sytuacji życiowej. Grudniowa akcja nie była jednostkowa. Konwój działa i niesie pomoc cały czas.

– Pomagamy konkretnie. W tych dniach rusza 35 tirów, to 800 ton żywności dla ponad 400 tys. osób  – wyliczał szef polskiego rządu. –  Każda taka paczka to zwiastun nadziei. Bo ktoś o kimś myśli, ktoś o kimś pamięta. Ci ludzie nie są pozostawieni sami sobie – dodał Mateusz Morawiecki.

W akcję zaangażowanych jest wiele instytucji, ale też wolontariusze. Dzięki aktywności Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we współpracy m.in. z Caritas Polska i Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, a także Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Caritas Diecezji Kaliskiej oraz ze Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny i Domem Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek N.M.P. z Gandino, zebrana żywność trafi w sumie do 14 wyznaczonych punktów. Potem paczki zostaną przekazane organizacjom pozarządowym, które opiekują się osobami najbardziej potrzebującymi. Paczki z żywnością mają trafić do potrzebujących jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.

I edycja Konwoju – podsumowanie akcji

W ramach I edycji Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów do potrzebujących trafiło blisko milion ton żywności i różnych artykułów. Jak zapowiedziała podczas wizyty w Caritas minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która jest koordynatorem tego programu: – Solidarnościowy Korpusu Wsparcia Seniorów będzie działał tak długo, jak będzie potrzeba.

Premier podziękował wszystkim zaangażowanym w Konwój, m.in. wielu wolontariuszom: – Dziękuję za ten dar serca. Święta Wielkiej Nocy, które się zbliżają, to święta nadziei. Ta iskierka nadziei jest dawana wielu seniorom poprzez Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów.

W święta #ZostańwDomu

Mateusz Morawiecki po raz kolejny zaapelował także do seniorów o szczególną ostrożność podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych: – Choć wielu seniorów otrzymało już szczepionkę przeciw Covid-19, to nadal w szpitalach mamy bardzo dużo zakażonych. Dlatego spędźmy świąteczny czas w niewielkim gronie najbliższych nam osób – powiedział szef polskiego rządu.

Pomagamy seniorom! Nie tylko w święta

Rząd wspiera osoby starsze nie tylko przed świętami. Stale wprowadzamy rozwiązania, które poprawiają jakość życia najstarszej części naszego społeczeństwa. To m.in. 13. emerytura. Właśnie ruszyły wypłaty tego świadczenia. Pierwsze „trzynastki” znalazły się na kontach seniorów już 1 kwietnia. W tym roku wprowadzamy również najwyższą od wielu lat waloryzację emerytur. Wysokość świadczeń wzrośnie średnio o ok. 100 złotych. Uruchomiliśmy też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – to program wsparcia dla potrzebujących w czasach pandemii. Wolontariusze, którzy działają w tym korpusie mogą pomóc osobom powyżej 70. roku życia m.in. w załatwieniu zakupów, czy w wyprowadzeniu psa na spacer. Wszelkie informacje na temat pomocy w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów można uzyskać pod numerem telefonu 22 505 11 11. Zachęcamy także do odwiedzin strony internetowej: https://wspierajseniora.pl/.

 

 

 

Wideo

Zdjęcia (5)