W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sukces Polski – mamy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej

08.03.2021

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła w Polsce 3,1 proc., to oznacza, że Polska ma najniższe bezrobocie w UE. – Z dumą możemy stwierdzić, że przez Komisję Europejską jesteśmy pokazywani na pierwszym miejscu. To stało się po roku, w którym zainwestowaliśmy w polskie miejsca pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w jednej z polskich firm, która rozwija się mimo pandemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki stoi przy mikrofonie. W tle maszyna w hali firmy Chemet.

Premier M. Morawiecki: Wychodzimy z pandemii poobijani, ale niepokonani

– Sytuacja gospodarcza na całym świecie jest trudna. Wychodzimy z tej pandemii poobijani, ale niepokonani. Udało nam się w ogromnej większości przedsiębiorstw zachować, a nawet rozwinąć miejsca pracy. Pomimo trudnego czasu, firma Chemet S.A. zatrudnia nowe osoby. Kupiła również firmę z Francji, swojego konkurenta, który był w ciężkiej sytuacji. To pokazuje, że w trudnym roku pandemii przedsiębiorstwa potrafią realizować swoją strategię – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Chemet S.A. jest producentem oraz dostawcą specjalnych aparatur i zbiorników ciśnieniowych. Zatrudnia ponad 1100 pracowników. W 2020 r. firma przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) nabyła aktywa francuskiego konkurenta. Dzięki temu spółka rozwija się także na rynku francuskim.

Polska z najniższym bezrobociem w UE

– Polska ma jedną z najpłytszych recesji, tymczasem inne państwa odnotowują spadek. Najlepszym dowodem jest najnowszy ranking Eurostat, gdzie mamy najniższe bezrobocie w UE. Bez naprawy finansów publicznych nie byłoby to możliwe. Te środki zostały przeznaczone na ratowanie polskiej gospodarki – podkreślił szef rządu.

4 marca urząd statystyczny Unii Europejskiej Eurostat poinformował, że stopa bezrobocia w styczniu, wyniosła w Polsce 3,1 proc. Zajęliśmy tym samym pierwsze miejsce w UE pod względem najniższego bezrobocia w Europie.

Jak wskazuje rzecznik rządu Piotr Müller – W 2002 r. bezrobocie było jedną z największych zmór transformacji ustrojowej – wynosiło wtedy 19 proc. Dzisiejszy wynik pokazuje, że polska gospodarka mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa radzi sobie w sposób zadowalający. Mamy nadzieję, że narzędzia, które są uruchamiane oraz środki płynące do poturbowanych epidemią branż, pozwolą by ten wynik pozostał nadal najlepszy w Unii Europejskiej. Dziękujemy tym, którzy przyczyniają się do tego na co dzień swoją ciężką pracą i przedsiębiorczością.

Ponad 193,53 mld zł trafiło do Polskich firm dzięki tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej

Od wielu miesięcy do polskich firm płynie pomoc z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej:
•    Zakład Ubezpieczeń Społecznych – 30,74 mld zł;
•    Bank Gospodarstwa Krajowego – 64,03 mld zł;
•    Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – 29,56 mld zł;
•    Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju – 69,02 mld zł;
•    Agencja Rozwoju Przemysłu – 0,172 mld zł.

Chronimy firmy oraz miliony miejsc pracy przed skutkami koronawirusa. Naszym celem jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia, a firmom możliwości rozwoju. Łączna kwota wsparcia wynosi ponad 193,53 mld zł.

 

Wideo

Zdjęcia (3)