W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uchwała w sprawie programu „Polski Inkubator Rzemiosła”

19.05.2021

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie programu „Polski Inkubator Rzemiosła”, przedłożoną przez ministra rozwoju, pracy i technologii.

Środowiska rzemieślnicze otrzymają wsparcie dzięki programowi „Polski Inkubator Rzemiosła”. Chodzi o podniesienie umiejętności i kompetencji kadr zaangażowanych w działalność statutową samorządu gospodarczego rzemiosła oraz pomoc instytucjonalną i promocyjną organizacji rzemieślniczych. W ramach programu wzmocniona zostanie także współpraca organizacji rzemieślniczych oraz podmiotów sektora publicznego.

Obecnie w Polsce funkcjonują 32 izby rzemieślnicze oraz 487 cechów rzemiosła. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, w tym wiele firm rodzinnych. Jednym z najważniejszych zadań organizacji rzemieślniczych jest nauczanie zawodu. Rzemieślnicy potwierdzają swoje kwalifikacje zawodowe zdając egzaminy czeladnicze i mistrzowskie. Zarówno czeladnik, jak i  rzemieślnik z tytułem mistrza mogą kształcić uczniów. Rzemiosło dysponuje szeroką ofertą szkoleniową, w tym o charakterze artystycznym i rękodzielniczym. Obecnie u pracodawców rzemieślników szkoli się ok. 76 tys. uczniów w ponad 130 zawodach.

Najważniejsze założenia programu

  • Rozwijany będzie potencjał organizacyjny i infrastrukturalny organizacji rzemieślniczych.
  • Nawiązana zostanie współpraca z władzami państwowymi oraz samorządami poprzez współdziałanie (izb rzemieślniczych i cechów) z organami administracji rządowej i terenowej, kuratoriami oraz szkołami branżowymi I stopnia.
    • Chodzi o planowanie i organizowanie dokształcania teoretycznego – w formach szkolnych i pozaszkolnych – młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego u pracodawców rzemieślników.
    • Dotyczy to także promocji rzemiosła i kształcenia łączącego naukę z pracą, czyli kształcenia dualnego.
  • Zorganizowane zostanie wsparcie systemu kształcenia zawodowego i działalności na rzecz samorządu gospodarczego rzemiosła.
  • Wdrożone zostaną szkolenia dla kadr zaangażowanych w realizację kształcenia dualnego w rzemiośle.
  • Zorganizowane zostanie doradztwo prawne oraz gospodarcze dla podmiotów zrzeszonych w cechach rzemieślniczych.
  • Organizacje rzemieślnicze będą mogły zostać doposażone w biurowy sprzęt IT w związku z koniecznością prowadzenia pracy zdalnej dotyczącej zadań własnych samorządu gospodarczego rzemiosła, w tym w zakresie administrowania procesem nauki zawodu w miejscu prac.
  • Realizowane będą projekty edukacyjne (obejmujące stypendia) skierowane do młodzieży z zakresu przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego.

Polski Inkubator Rzemiosła będzie programem obejmującym okres od 2021 r. do 2030 r. Na jego realizację rząd przeznaczy rocznie ok. 10 mln zł.

{"register":{"columns":[]}}