W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uchwała zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, przedłożoną przez ministra infrastruktury.

13.12.2022

Rząd chce zabezpieczyć środki na finansowanie wzrostu kosztów realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach waloryzacji kontraktów. W tym celu zaktualizowany zostanie Krajowy Program Kolejowy do 2023 r., którego budżet zwiększy się o 100 mln zł z Funduszu Kolejowego. Wzrost kosztów realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A jest skutkiem m.in. wojny na Ukrainie.

Najważniejsze rozwiązania

  • Aktualizacja Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. zabezpieczy środki na najpilniejsze potrzeby związane ze wzrostem kosztów realizacji inwestycji PKP PLK S.A. przewidzianych w KPK. Kwestia zabezpieczenia pozostałych środków na waloryzację kontraktów kolejowych będzie przedmiotem kolejnej nowelizacji KPK, związanej z perspektywą 2021–2027.
  • O dodatkowe 100 mln zł zwiększą się środki Funduszu Kolejowego w latach 2023-2024, z przeznaczeniem na projekty realizowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
  • Dokonane zostanie także przesunięcie z lat 2023-2024 na 2022 r., w ramach środków pochodzących z dokapitalizowania, z przeznaczeniem na projekty Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020) oraz Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
  • Zaktualizowane zostaną dane dotyczące inwestycji, które są planowane do realizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
{"register":{"columns":[]}}