W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uchwałę w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2022-2025

26.04.2022

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2022-2025, przedłożoną przez ministra finansów.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP) przedstawia średniookresową prognozę sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych do 2025 r. Plan finansowy będzie także podstawą przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Głównym elementem WPFP jest „Program konwergencji. Aktualizacja 2022”, który do końca kwietnia zostanie przedłożony Komisji Europejskiej i Radzie Ecofin.

Najważniejsze założenia

  • Polska gospodarka dobrze poradziła sobie w czasie COVID-19, a w 2021 r. jako jedna z pierwszych w UE powróciła do poziomu PKB sprzed pandemii. Wybuch wojny w Ukrainie pogorszył jednak ocenę perspektyw wzrostu gospodarczego.
  • W 2022 r. oczekiwane jest tempo wzrostu PKB 3,8%, a w 2023 r. 3,2%. W kolejnych latach polska gospodarka będzie rosła w tempie 3,0% oraz 3,1%.
  • W 2022 r. obowiązuje jeszcze unijna ogólna klauzula wyjścia, czyli brak ograniczeń dla wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych. W związku z działaniami rządu łagodzącymi skutki inflacji, zmianami w systemie podatkowym, wsparciem dla ukraińskich uchodźców i planowaną wypłatą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, deficyt nominalny zwiększy się do 4,3% PKB.
  • W latach 2023-2025 założono redukcję deficytu nominalnego w minimalnym tempie wynikającym z unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu. Dzięki temu, w 2023 r. deficyt nominalny ukształtowałby się na poziomie 3,7% PKB.
  • Prognoza deficytu na 2023 r. uwzględnia wytyczne Komisji Europejskiej, aby w przyszłym roku skupić się na kontroli tempa wzrostu wydatków bieżących, przy priorytetowym traktowaniu wydatków inwestycyjnych.
  • Biorąc pod uwagę prowadzoną w UE dyskusję na temat ram fiskalnych oraz sytuację geopolityczną, nie wykluczone są  dalsze dostosowania tej reguły.
  • W kolejnych latach przewidywana jest redukcja deficytu nominalnego i długu sektora odpowiednio do 2,5% PKB i 49,7% PKB w 2025 r.
  • Komisja Europejska w ciągu najbliższych tygodni prawdopodobnie zaktualizuje wytyczne, by uwzględnić skutki konfliktu w Ukrainie dla gospodarki unijnej. Nowe wytyczne będą mogły być uwzględnione przy opracowywania projektu ustawy budżetowej na 2023 r.
{"register":{"columns":[]}}