W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

15.08.2023

103 lat temu Polacy stoczyli niezwykle ważną bitwę dla dziejów naszego kraju, ale także dla przyszłości całej Europy. Bitwa Warszawska, która powstrzymała plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią – jest uznawana za 18. na liście przełomowych bitew świata. Na pamiątkę tego szczególnego wydarzenia, w Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji, premier Mateusz Morawiecki wziął udział m.in. w uroczystościach na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Obchody Święta Wojska Polskiego.

Jutro zjednoczymy się pod biało-czerwoną flagą w podziwie, dziękując polskim żołnierzom za to, że strzegą, naszej wschodniej granicy i za to, że będą bronili, gdy zajdzie taka potrzeba, granic polskich z ogromną determinacją – mówił premier zachęcając do udziału w obchodach.

„Silna Biało-Czerwona” hasło tegorocznego Święta Wojska Polskiego

Główne uroczystości odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W obchodach wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. W programie uroczystości nie mogło zabraknąć m.in. odczytania Apelu Pamięci, uroczystej odprawy wart oraz złożenia wieńca od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

– Dziękuję za ofiarną służbę dla Polski. Jesteście najwyższej klasy profesjonalistami, to dzięki Wam czujemy się bezpiecznie – podkreślił szef rządu składając życzenia żołnierzom w dniu ich święta.

Kolejna rocznica zwycięstwa nad bolszewikami – Święto Wojska Polskiego, odbyło się pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. To nie tylko okazja do świętowania, ale także do promocji polskiego wojska. W  całej Polsce zorganizowanych zostało 70 pikników wojskowych.

W tym roku na defiladzie zaprezentowano 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.  Żołnierze wszystkich  rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach. W defiladzie lądowej, oprócz pododdziałów Wojska Polskiego przemaszerują także sojusznicy.

Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa, określana często „Cudem nad Wisłą” została uznana za 18. na liście przełomowych bitew świata.

Jestem przekonany, że nie doszłoby nie tylko do powstania niepodległej Polski, ale wielu innych krajów Europy Środkowej również nie byłoby, gdyby nie to zwycięstwo – powiedział premier wskazując na jedność, jaka cechowała polski naród w sierpniu 1920 r.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W wyniku bitwy po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}