W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Utworzyliśmy Fundusz Transformacji Śląska – to środki na innowacyjny rozwój

13.10.2023

Rządowi udało się odbudować potencjał przemysłowy Śląska po latach zapaści. To jednak nie koniec – Prezes Rady Ministrów ogłosił, że przeznaczy 500 mln zł na Fundusz Transformacji Śląska. Dodatkowe środki zasilą również rozwój technologii CCS – która jest odpowiedzialna za wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Rząd planuje także utworzenie Ministerstwa Polskiej Energetyki z siedzibą w Katowicach.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedstawicielami związkowców w Katowicach

Utrzymujemy miejsca pracy

Na Śląsku jest obecnie najniższe bezrobocie w historii. To zasługa wielkich inwestycji w regionie – m.in. utworzenia Jaworzyńskiej Strefy Ekonomicznej, hal przemysłowe w Wodzisławiu Śląskim, dofinansowania Zakładów Bumar Łabędy w Gliwicach. Dzięki rządowym dofinansowaniom powstaje tysiące nowych miejsc pracy.

– Dzisiaj na Śląsku jest najmniej bezrobocia w historii Śląska. W historii Polski również – najniższe bezrobocie. Ale nie zrobiło się to samo. W jaki sposób było to możliwe? Po pierwsze – potężne inwestycje w infrastrukturę. Na całym Śląsku takie inwestycje przemysłowe rosną jak grzyby po deszczu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Nie pozwolimy na likwidację polskiego przemysłu 

Szef polskiego rządu po spotkaniu z członkami śląskiej Solidarności podkreślił, że polski przemysł po pandemii COVID-19 podniósł się najszybciej na świecie. Rząd odbudował potencjał przemysłowy Śląska. Dalszemu rozwojowi służyć ma również podpisana przez Prezesa Rady Ministrów umowa o utworzeniu Funduszu Transformacji Śląska. To dodatkowe środki w wysokości 500 mln zł na finansowanie nowych projektów.

– Ze względu na fanaberie klimatyczne Unii Europejskiej bardzo ciężko jest finansować nowe projekty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, inne instytucje mają z tym potężny kłopot. Aby poradzić sobie z tym kłopotem, państwo polskie powołuje i powołało już, ja już to podpisałem, Fundusz Transformacji Śląska z pierwszym potężnym zastrzykiem kapitałowym 500 milionów złotych – przedstawił Prezes Rady Ministrów.

Nowe technologie wychwytywania dwutlenku węgla

Zależy nam na zapobieganiu emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery z punktowych źródeł zanieczyszczeń, takich jak elektrownie i fabryki przemysłu ciężkiego. CCS, czyli Carbon Capture and Storage, to nowe technologie wychwytywania dwutlenku węgla. Wprowadzenie takich rozwiązań pozwoli nam uchronić polski przemysł na Śląsku.

– Osiągnięcie net zero, czyli tego, o czym w Brukseli jest tyle mowa, nie będzie możliwe bez technologii wychwytywania dwutlenku węgla. Położymy ogromny nacisk na inwestycje, jak taka transformacja zielona, która nie będzie ze szkodą dla przemysłu. Czyli poprzez zaangażowanie wielu miliardów złotych w technologię CCS – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zainspirowany propozycją NZSS “Solidarność” podjął decyzję o tym, że po wyborach Ministerstwo Polskiej Energetyki będzie miało swoją siedzibę w Katowicach. Kierowanie sprawami polskiej energetyki będzie odbywać się z korzyścią dla Śląska i dla całej Polski.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}