W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja premiera z wojewodami – omówienie pomocy i plany dalszego wsparcia dla Ukrainy

10.03.2022

Polska aktywnie wspiera Ukrainę, która została brutalnie zaatakowana przez Rosję. Do naszego kraju od początku wojny przyjechało już ponad 1,4 mln osób, które otrzymują pomoc na terenie całej Polski. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w wideokonferencji z wojewodami, przedstawicielami ministerstw i innych jednostek, które odpowiadają za pomoc Ukrainie. Wśród tematów poruszonych podczas odprawy znalazły się m.in. kwestie związane z funkcjonowaniem punktów recepcyjnych oraz ich wyposażenie, przyjmowanie i relokacja osób uciekających przed wojną oraz inne działania podejmowane przez wojewodów.

VTC

Podsumowanie dotychczasowych działań i dalsze plany pomocy

Od dwóch tygodni oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, która została brutalnie zaatakowana przez Rosję. Polska od samego początku konfliktu zbrojnego wspiera wschodniego sąsiada. To nie tylko działania dyplomatyczne, ale przede wszystkim realna pomoc humanitarna. 

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w wideokonferencji z wojewodami. W spotkaniu uczestniczyli też szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oraz członkowie kierownictwa ministerstw: spraw wewnętrznych i administracji, rodziny i polityki społecznej, zdrowia oraz infrastruktury. Obecni byli także przedstawiciele innych jednostek odpowiedzialnych za pomoc uchodźcom – Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Urzędu ds. Cudzoziemców. 

Podczas spotkania wojewodowie podsumowali swoje dotychczasowe działania i zaprezentowali dalsze plany pomocy. Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z funkcjonowaniem punktów recepcyjnych oraz ich wyposażeniem, a także dalszym przyjmowaniem i relokacją uchodźców.

Polska solidarna z Ukrainą – pomoc humanitarna dla potrzebujących

Osoby, które przekroczyły granicę z Polską z powodu wojny, mogą liczyć na wszechstronną pomoc humanitarną, logistyczną, operacyjną i finansową. W wielką humanitarną operację dla Ukrainy zaangażowane są władze państwowe i samorządowe, ale także tysiące Polaków.

W naszym kraju działa już 36 punktów recepcyjnych, utworzonych przez wojewodów we współpracy z samorządami, przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy. Osoby te otrzymują tam informacje na temat pobytu, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. 

Pod Lublinem działa również hub logistyczny dla pomocy kierowanej na terytorium Ukrainy. Codziennie przez granicę polsko-ukraińską przejeżdżają tiry z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pomagamy przekazując żywność, materiały opatrunkowe i lekarstwa.

Ustawa regulująca pomoc dla Ukrainy

W parlamencie trwają prace nad projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ten specjalny akt prawny reguluje dalszą pomoc. Wśród przepisów znalazły się m.in. te o możliwości podjęcia pracy w naszym kraju oraz zapewnienia opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji. Dzięki ustawie, obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Wsparcie finansowe otrzymają również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.

{"register":{"columns":[]}}