W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Założenia do odpowiedzi na opinię Komisji Europejskiej skierowaną do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 258 TFUE w związku z niezgodnością wykładni polskiej Konstytucji dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny, w szczególności w wyrokach z dnia 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., z zobowiązaniami wynikającymi z art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE oraz z zobowiązaniami wynikającymi z ogólnych zasad autonomii, pierwszeństwa, skuteczności, jednolitego stosowania prawa Unii oraz wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości, a także w związku z nieprzestrzeganiem przez Trybunał Konstytucyjny wymogów wynikających z art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE (naruszenie nr 2021/2261)

13.09.2022

Rada Ministrów przyjęła założenia do odpowiedzi na opinię Komisji Europejskiej skierowaną do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 258 TFUE w związku z niezgodnością wykładni polskiej Konstytucji dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny, w szczególności w wyrokach z dnia 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., z zobowiązaniami wynikającymi z art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE oraz z zobowiązaniami wynikającymi z ogólnych zasad autonomii, pierwszeństwa, skuteczności, jednolitego stosowania prawa Unii oraz wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości, a także w związku z nieprzestrzeganiem przez Trybunał Konstytucyjny wymogów wynikających z art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE (naruszenie nr 2021/2261), przedłożone przez Prezesa Rządowego Centrum Legislacji.

Rząd przyjął założenia do odpowiedzi, jaka udzielona zostanie Komisji Europejskiej na jej opinię. Została ona skierowana do naszego kraju w związku z wykładnią polskiej Konstytucji dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny.

22 grudnia 2021 r. Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, dotyczące wykładni polskiej Konstytucji, dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny. Chodziło w szczególności o wyroki z 14 lipca i 7 października 2021 r.

18 lutego 2022 r. polski rząd odpowiedział na wezwanie do usunięcia rzekomego uchybienia. W swojej odpowiedzi rząd zakwestionował argumenty przedstawione przez Komisję i wniósł o umorzenie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

{"register":{"columns":[]}}