W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel

10.09.2021

11 września 2021 r. premier Mateusz Morawiecki spotka się w Warszawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. To ostatnia podróż do Polski Angeli Merkel jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Spotkanie będzie okazją do podsumowania aktualnych kwestii dwustronnych. Rozmowy będą też dotyczyć bieżących kwestii europejskich, takie jak zapobieganie skutkom pandemii COVID-19 i ochrona zewnętrznych granic UE.

Bratyslawa, Slowacja 07.11.2018 Szczyt V4 + Niemcy. Fot: Krystian Maj/KPRM

Bieżące kwestie europejskiej i pandemia COVID-19 tematami rozmów premiera z Kanclerz Niemiec

Spotkanie w Warszawie będzie okazją do podsumowania aktualnych kwestii dwustronnych i odnotowania problematycznych kwestii we wzajemnych relacjach. Rozmówcy omówią bieżące kwestie europejskie, takie jak zapobieganie skutkom pandemii COVID-19 i ochrona zewnętrznych granic UE.

Spotkanie będzie też okazją do poruszenia tematów związanych z polityką klimatyczną UE i rozmów o kwestiach wschodnich w kontekście ostatnich wizyt kanclerz A. Merkel w Moskwie i w Kijowie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odchodzi z polityki

Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września. Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU.

Wizytę Kanclerz Merkel można odczytywać jako wpisującą się w szereg podróży pożegnalnych w kluczowych dla Berlina stolicach. Dotychczas odwiedziła Londyn, Waszyngton, Moskwę, Kijów. W planach jest Izrael i Paryż.

W Warszawie Kanclerz Merkel złoży także kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Centrum Informacyjne Rządu