W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki spotka się z litewską premier Ingridą Šimonytė na Litwie

30.04.2021

2 maja 2021 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki złoży wizytę na Litwie i spotka się z litewską premier Ingridą Šimonytė. Liderzy obu państw omówią bieżące kwestie z agendy Unii Europejskiej, tematy dwustronne, a także zagadnienia z zakresu polityki regionalnej.

Flaga Litwy.

Ścisła współpraca z Litwą

W ostatnich latach stosunki polsko-litewskie nabrały tempa, a współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła. Litwa jest strategicznym partnerem Polski nie tylko ze względu na więzy historyczne czy położenie geograficzne, ale przede wszystkim z powodu podobnego stanowiska na temat obronności, stosunku do sytuacji na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Mamy wspólne cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i rozbudowy infrastruktury w regionie. Łączy nas bliskie współdziałanie w sprawach z zakresu agendy Unii Europejskiej takich jak: budżet europejski, transport, logistyka czy swoboda świadczenia usług.

Premier wmuruje kamień węgielny pod rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie

Dobre relacje łączące oba państwa pozwalają na jeszcze silniejsze wsparcie polskiej społeczności na Litwie. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Fundacją Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie” planują rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie. Podczas wizyty Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział – wraz z premier Litwy – w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę tego obiektu.

We wrześniu 2020 r. w obecności premiera Mateusza Morawieckiego w litewskiej stolicy podpisany został list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej „TVP Wilno”. List został podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Telewizji Polskiej S.A., Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”. Ukończenie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie planowane jest w 2022 r. Studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r.

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

Ostra Brama i cmentarz na Rossie

Premier weźmie także udział w modlitwie w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, a następnie złoży kwiaty na Cmentarzu na Rossie.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller