W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie klimatycznym ONZ COP26

29.10.2021

1 listopada 2021 r. premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w najważniejszej części COP26, czyli Szczycie Liderów – spotkaniu wysokiego szczebla głów państw i szefów rządów. Podczas spotkania szef polskiego rządu poruszy m.in. kwestie związane z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, tanią energią i czystym środowiskiem.

Detailed 3d rendering closeup of the flag of the United Nations. Flag has a detailed realistic fabric texture.

Konferencja COP26 (Conference of the Parties UNFCCC), pierwotnie zaplanowana na listopad 2020 r., odbędzie się od 31 października do 12 listopada 2021 r. w Glasgow. Tegorocznym gospodarzem Konferencji jest Wielka Brytania. Kolejna Konferencja odbędzie się w czerwcu 2022 r. w Niemczech.

Premier o sprawiedliwej transformacji

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki poruszy kwestie związane m.in. z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, dobrą pracą, tanią energią i czystym środowiskiem.

W sesji plenarnej, w której będzie uczestniczył premier, głos zabiorą także m.in. prezydent USA Joe Biden, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Kanady Justin Trudeau, a także m.in. przywódcy Indii, Australii, Korei Południowej, Japonii. 

Redukcja emisji do 2030 r. – to jeden z głównych tematów COP26

Celem Konwencji jest ustabilizowanie stężeń gazów cieplarnianych na poziomie, który zapobiegałby groźnej ingerencji człowieka w system klimatyczny. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w takim czasie, aby umożliwić ekosystemom naturalną adaptację do zmian klimatu, zapewnić niezakłóconą produkcję i umożliwić rozwój gospodarczy w sposób zrównoważony.

Dyskusje podczas COP26 będą skupiały się wokół:

  • utrzymania globalnej skali wzrostu temperatury do maksymalnego poziomu 1,5°C przez uzyskanie od państw ambitnych celów redukcji emisji do 2030 r.,
  • opracowania pakietu pomocowego dla państw rozwijających się,
  • upowszechniania wiedzy nt. znaczenia realizacji celów porozumienia paryskiego.

Polska podkreśla, że działania te muszą uwzględniać uwarunkowania społeczne i gospodarcze. Transformacja energetyczna musi odbywać się w sprawiedliwy sposób i zapewniać bezpieczeństwo obywateli.

Polska trzykrotnym gospodarzem Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Conference of the Parties UNFCCC) to międzynarodowa umowa określająca zakres współpracy dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Konwencja podpisana została podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju w 1992 r. w Rio de Janeiro. UNFCCC weszła w życie 21 marca 1994 r. Obecnie skupia 196 krajów. Pierwszy szczyt COP odbył się w 1995 r.

Polska trzykrotnie była gospodarzem Konferencji, które odbyły się w Poznaniu – COP14 w 2008 r., Warszawie – COP19 w 2013 r. i Katowicach – COP24 w 2018 r.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}