W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Szczycie Społecznym oraz nieformalnej Radzie Europejskiej w Porto

06.05.2021

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej spotkają się 7 i 8 maja w Porto na Szczycie Społecznym oraz nieformalnej Radzie Europejskiej. Tematy rozmów będą dotyczyć m.in. wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, a także walki z pandemią COVID-19. Drugiego dnia przywódcy UE wezmą udział w wideokonferencji z premierem Indii Narendrą Modim. Jego rezultatem ma być przyjęcie oświadczenia UE-IN.

Flaga Portugalii

Głowna tematyka Szczytu Społecznego: Plan Działania na rzecz wdrażania Europejskiego Filaru praw Socjalnych.

Szczyt Społeczny jest inicjatywą Portugalii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Tematyka Szczytu w Porto będzie obejmowała głównie Plan Działania na rzecz wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, który KE zaprezentowała 4 marca 2021 r. Przedstawia on propozycje mające na celu dalsze wdrażanie zasad Europejskiego Filaru Praw Socjalnych w ramach wspólnych wysiłków państw członkowskich i UE, przy aktywnym zaangażowaniu partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego. Szczyt ma nadać polityczny impuls do wdrażania Filaru i związanego z nim Planu Działania.

Konsekwentnie podkreślamy, że polityka społeczna i zatrudnienia realizowana jest przede wszystkim przez państwa członkowskie, do których należy odpowiedzialność za identyfikację potrzeb oraz dopasowanie ich do możliwości wewnętrznych. Inicjatywy podejmowane na poziomie UE powinny być realizowane z poszanowaniem kompetencji państw i zasad dialogu społecznego.

Już teraz realizujemy cele zarysowane w Planie działania m.in. poprzez: realizację Programu Rodzina 500+, Dobry start, Maluch+, działania na rzecz poprawy adekwatności emerytur i polepszenia sytuacji emerytów pobierających najniższe świadczenia, działania na rzecz aktywności społecznej seniorów, działania społeczne (np. „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”). W lutym 2021 r. Polska utrzymała status kraju o najniższej stopie bezrobocia w UE.

Zatrudnienie i praca – panel z udziałem premiera M. Morawieckiego

Wydarzeniem rozpoczynającym szczyt będzie konferencja wysokiego szczebla. W sesji otwierającej i zamykającej konferencję udział wezmą: premier Portugali A. Costa, przewodnicząca Komisji Europejskiej U. von der Leyen, przewodniczący Parlamentu Europejskiego D. Sassoli, a także komisarze V. Dombrovskis oraz N. Schmit.

W dalszej części zaplanowane są trzy równoległe panele tematyczne szefów państw i rządów poświęcone:
•    opiece społecznej i zabezpieczeniu społecznemu,
•    umiejętnościom i innowacjom,
•    zatrudnieniu i pracy.

W tym ostatnim udział weźmie premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji partnerzy społeczni mają wypracować własną deklarację. Wyniki spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na 8 maja 2021 r.

Nieformalna Rada Europejska – Deklaracja z Porto, walka z pandemią i relacje z Indiami

W Portugalii odbędzie się także nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej. Celem spotkania będzie m.in. przyjęcie przez szefów państw i rządów tzw. Deklaracji z Porto (Porto Declaration). Ponadto, podczas nieformalnej RE planowane są dyskusje nt. walki z pandemią COVID-19, relacji z Indiami (IN) oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.

Jako Polska uważamy, że w kwestii walki z pandemią COVID-19 skuteczność wdrażania krajowych programów szczepień i dostępność szczepionek są kluczowe. Oczekujemy wykorzystania wszelkich możliwych rozwiązań, które zapewnią poszanowanie dostaw szczepionek do UE, a także umożliwią państwom członkowskim spełnienie ich obietnicy o dzieleniu się szczepionkami z krajami trzecimi.

Ponadto Polska aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem rozporządzenia w sprawie zielonego certyfikatu cyfrowego. Deklarujemy gotowość dla dalszych prac nad tworzeniem rozwiązań, które powinny ułatwiać przemieszczanie się i dostępność usług, a nie wprowadzać przesłanki dyskryminacyjne i utrudniać te swobody. Jako jedno z pierwszych państw członkowskich Polska opracowała krajowe rozwiązanie dla świadectwa szczepień opartego na zastosowaniu kodu QR.

Wideorozmowa z premierem Indii

8 maja planowana jest również wideokonferencja przywódców z premierem Indii, N. Modi. Rezultatem spotkania ma być przyjęcie oświadczenia UE-IN.
Z zadowoleniem przyjmujemy coraz bliższą współpracę UE z Indiami, które są partnerem strategicznym UE i popieramy zawarcie umów o wolnym handlu oraz inwestycyjnej między UE a Indiami. Polska stoi na stanowisku, że UE i Indie powinny ze sobą ściśle współpracować w obszarach zdrowia, liberalizacji handlu, inwestycji, klimatu i praw człowieka. Rozwój współpracy handlowej powinien przyczynić się do ograniczenia barier w dostępie do rynku indyjskiego dla artykułów rolnych z krajów UE, w tym Polski.

Spotkanie przywódców UE-IN to szansa na osiągnięcie ambitnych wyników i konsolidacji postępów z 15. szczytu UE-IN (15.07.2020) zawartych w dokumentach końcowych: wspólnym oświadczeniu, agendzie współpracy do 2025 r., deklaracji ws. współpracy w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz umowie o współpracy w zakresie energii nuklearnej.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}