W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie Trójkąta Lubelskiego

13.03.2022

14 marca, na Zamku Królewskim w Warszawie premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego z premier Litwy Ingridą Šimonytė oraz premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Szef ukraińskiego rządu będzie uczestniczył w spotkaniu w formule wideokonferencji. Szczyt Trójkąta Lubelskiego przypada na czas trwającej militarnej agresji Rosji i będzie wyrazem wspólnego wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy.

Komunikat CIR

Trójkąt Lubelski

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy regionalnej między Litwą, Ukrainą i Polską w zakresie energetyki, infrastruktury, bezpieczeństwa i kultury. W 2021 r. państwa Trójkąta Lubelskiego wymieniały informacje i podjęły współpracę w związku z trwającym na granicy z Białorusią kryzysem migracyjnym.

Ostatnie spotkanie prezydentów Trójkąta Lubelskiego miało miejsce 23 lutego 2022 r. w Kijowie – w przeddzień inwazji Rosji na Ukrainę. Pierwsze spotkanie w formacie premierów Trójkąta Lubelskiego przypada na czas trwającej militarnej agresji Rosji i będzie wyrazem wspólnego wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy.

Na zakończenie szczytu premierzy podpiszą wspólną deklarację potępiającą brutalną, niesprowokowaną inwazję militarną Rosji na suwerenną, pokojową i demokratyczną Ukrainę oraz oddadzą hołd ofiarom wojny.

Spotkanie Prezesa Rady Ministrów z premier Litwy

Przed szczytem Trójkąta Lubelskiego premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu dwustronnym z szefową litewskiego rządu Ingridą Šimonytė. Rozmowy liderów będą dotyczyć przede wszystkim agresji Rosji na Ukrainę oraz reakcji UE i NATO.
Ostatnie spotkanie dwustronne szefów rządów Polski i Litwy miało miejsce 21 listopada 2021 r., kiedy premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Wilnie. 17 września 2021 r. w Warszawie odbyły się z kolei polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Premierzy Polski i Litwy są w stałym kontakcie telefonicznym.

Polska i Litwa wobec agresji Rosji na Ukrainę

Polska i Litwa solidarnie wzywają do nałożenia surowych sankcji na Rosję oraz dążą do osiągnięcia strategicznej niezależności od rosyjskich surowców energetycznych. Ponoszą również niebagatelny wysiłek w udzielaniu schronienia i kompleksowej pomocy osobom pokrzywdzonym przez rosyjską inwazję. Oba kraje intensywnie zabiegają także o wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

W reakcji na agresję Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone zdecydowały o rozmieszczeniu w państwach bałtyckich myśliwców F-35 oraz o podtrzymaniu obecności na Litwie kontyngentu składającego się z 500 żołnierzy, czołgów Abrams i pojazdów opancerzonych Bradley. Litwa konsekwentnie zwraca również uwagę na zagrożenie, jakie dla wschodniej flanki NATO stwarza białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu, domagając się zakończenia jej działalności.  

Inwazja Rosji na Ukrainę

Spotkanie premierów Polski, Ukrainy i Litwy odbędzie się w 19. dniu wojny na Ukrainie – działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy będą głównymi tematami rozmów.

Gwałtownie pogarszająca się sytuacja humanitarna i rosnący napływ uchodźców z Ukrainy wymagają solidarnej pomocy finansowej i rzeczowej od społeczności międzynarodowej – Polska stała się hubem umożliwiającym płynny napływ wsparcia na Ukrainę.

Akcesja Ukrainy do UE

Ukraina, jako kraj stowarzyszony z UE, od kilku lat realizuje plan proeuropejskich reform i dąży do integracji ze Wspólnotą. 28.02 prezydent Zełenski podpisał wniosek o przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Polska i Litwa doceniają przywiązanie Ukrainy do wartości europejskich: wolności i demokracji i popierają jej wniosek o członkostwo.


Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

 

{"register":{"columns":[]}}