W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej

22.03.2023

23 i 24 marca w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Szczyt poświęcony będzie dalszemu wsparciu Unii Europejskiej dla Ukrainy. Kluczowa jest pomoc wszystkich krajów UE, aby budować linię oporu wobec imperialnej Rosji i zadbać o bezpieczeństwa całej Europy. Liderzy omówią także kwestie ekonomiczne i związane z energią.

Flaga Unii Europejskiej.

Zwycięstwo Ukrainy to warunek powrotu do normalności oraz zapewnienia bezpieczeństwa Polski i całej Europy

Przywódcy UE omówią dalsze wszechstronne wsparcie dla Ukrainy, w tym pilne dostawy amunicji artyleryjskiej oraz ich finansowanie. Rada Europejska poruszy również kwestie działań na rzecz zapewnienia odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne, sankcji, ich obchodzenia oraz wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Poruszony zostanie także wątek pomocy udzielanej Rosji przez Białoruś i Iran.

Polska zabiega o przyspieszenie procesu akcesyjnego Ukrainy, wzywając do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych jeszcze w tym roku. Liczymy, że liderzy podejmą decyzję o powiększeniu budżetu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (European Peace Facility, EPF) w celu realizacji kluczowych potrzeb wojskowych Ukrainy. Podkreślamy konieczność kontynuacji polityki sankcyjnej wobec Rosji, w tym zastosowania środków restrykcyjnych wobec podmiotów zaangażowanych w obchodzenie sankcji.

Energia – zapewnienia bezpieczeństwa dostaw

Rada Europejska podsumuje działania podjęte w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii, zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i stopniowego wyeliminowania zależności od rosyjskich paliw kopalnych. Przedstawi wytyczne do dalszych kroków w związku z kolejnym sezonem grzewczym, w tym koniecznością napełniania magazynów gazu.

Polska akcentuje, że w obliczu przygotowań do kolejnej zimy należy uwzględnić sytuację gospodarczą
i energetyczną poszczególnych krajów. Nowe środki kryzysowe powinny dawać więcej elastyczności państwom członkowskim oraz uwzględniać ich możliwości w ocenie własnych potrzeb. W kontekście reformy rynku energii elektrycznej, Polska podkreśla kluczowe znaczenie energii nuklearnej.

Kwestie ekonomiczne – wykorzystanie potencjału jednolitego rynku

Rada Europejska będzie kontynuować dyskusję z grudnia 2022 r. i lutego 2023 r.
na temat długoterminowej strategii wzmacniania konkurencyjności UE oraz wykorzystania potencjału jednolitego rynku.

Omówi również działania na rzecz adaptacji europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej UE do transformacji ekologicznej i cyfrowej. Przywódcy będą także dyskutować na temat geopolitycznych aspektów polityki handlowej oraz jej znaczenia dla konkurencyjności UE.

Polska wskazuje, że centralnym elementem unijnej strategii konkurencyjności powinien być rozwój jednolitego rynku. RE powinna ukierunkować przyszłe prace nad dokończeniem jego budowy, w tym dalszą integrację sektora usług i znoszeniem istniejących barier. Podkreślamy konieczność dyskusji na temat problemu unikania opodatkowania, co zakłóca zasady konkurencji na jednolitym rynku. Wskazujemy ponadto na negatywny wpływ ETS na wzrost cen energii oraz kosztów produkcji w Europie oraz na konieczność istotnych modyfikacji tego systemu.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}