W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: Premier weźmie udział w spotkaniu liderów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu

11.10.2021

12 października 2021 r. premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i prezydenta Egiptu Abdela Fattaha El-Sisiego. Spotkanie stanowi okazję do wymiany opinii nt. bieżącej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas szczytu omówione zostaną także perspektywy współpracy między V4 i Egiptem.

Wspólne zdjęcie premierów Grupy Wyszehradzkiej.

Spotkanie organizowane jest w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca br. i potrwa do 30 czerwca 2022 r.


Bezpieczeństwo Unii Europejskiej i wsparcie gospodarcze dla Egiptu


Dyskusja o migracji, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacjach między Unią Europejską a Egiptem i unijnym wsparciu dla rozwoju gospodarczego tego kraju, to jedne z głównych tematów rozmów przedstawicieli grupy V4 i Egiptu. Szczególnie istotne z punktu widzenia możliwości zacieśniania współpracy będą kwestie dotyczące sektora turystycznego. Ważnym tematem będzie również perspektywa wspólnych działań na terenie Afryki w zakresie rozpowszechniania szczepień przeciwko koronawirusowi. 


Prezydencja Węgier w Grupie Wyszehradzkiej

Zasadniczym zadaniem państw grupy V4 jest zacieśnianie współpracy regionalnej Czech, Polski, Słowacji i Węgier. 30 czerwca 2021 r. Polska przekazała Węgrom przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Jednym z kluczowych celów prezydencji Węgier jest wykorzystanie globalnych przemian gospodarczych, poprawa bezpieczeństwa państw Grupy oraz równoprawne uczestnictwo państw V4 w debacie o przyszłości całej Unii Europejskiej. Wyniki gospodarcze regionu, wysokie zatrudnienie oraz niski poziom długu publicznego nadają jednocześnie Grupie znaczenie na poziomie politycznym. 

Ostatnie lata współpracy pokazują, że kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy nie tylko historia, lecz także wspólne potrzeby, wyzwania i interesy. 

Ostatnie spotkanie w formacie V4+Egipt, również z udziałem prezydenta El-Sisiego, odbyło się 4 lipca 2017 r. w Budapeszcie, w ramach ówczesnej prezydencji węgierskiej w V4. 
W ramach najbliższego szczytu przewidziano: spotkanie premierów państw V4, sesję plenarną w formacie V4+Egipt, lunch roboczy liderów oraz oświadczenia dla prasy. 

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

 

{"register":{"columns":[]}}