W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier weźmie udział w wideokonferencji z Przewodniczącym Rady Europejskiej

21.03.2022

22 marca premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w wideokonferencji z Charlesem Michelem, Przewodniczącym Rady Europejskiej. Rozmowa jest przygotowaniem do posiedzenia Rady Europejskiej (RE) w Brukseli, które odbędzie się 24-25 marca. Na szczycie będą omawiane m. in. zagadnienia dotyczące sytuacji w Ukrainie, polityki sankcyjnej wobec Rosji, bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej oraz jej energetyki, kwestii ekonomicznych i relacji zewnętrznych.

Flaga Unii Europejskiej.

Wsparcie dla Ukrainy

Podczas wideokonferencji liderzy odniosą się do obecnej sytuacji w Ukrainie, w tym położenia ludności cywilnej oraz uchodźców i omówią sposoby udzielania dalszego wsparcia przez Unię Europejską. 
Polska konsekwentnie podkreśla konieczność skutecznego i pełnego objęcia sankcjami wszystkich rosyjskich podmiotów, poprzez które Rosja finansuje wojnę. Kluczowym obszarem tych działań jest uniezależnienie się od polityki energetycznej Kremla oraz jak największe ograniczenie importu ropy, węgla i gazu, które stanowią podstawę rosyjskiej gospodarki. 

Kolejne pakiety sankcji finansowych uwzględniają specyfikę sektora gospodarczo-finansowego Rosji, który charakteryzuje wysoki stopnień politycznych lub finansowych powiązań między państwem, bankami i zamożnymi osobami. W ocenie polskiego rządu potrzeba dalszych działań, takich jak odcięcie wszystkich rosyjskich i białoruskich banków od systemu SWIFT, zamknięcie portów Unii Europejskiej dla rosyjskich operatorów czy kolejne ograniczenia importowo-eksportowe.

Dyplomatyczne działania polskiego rządu obejmują także perspektywę członkostwa Ukrainy w UE. Polska postuluje możliwie szybkie rozpatrzenie wniosku przez Komisję Europejską, w celu zarekomendowania Radzie UE nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego. 

Kwestie gospodarcze – kontynuacja działań

Podczas rozmowy przywódcy będą kontynuować dyskusję podjętą na szczycie w Wersalu (10-11 marca) nt. wspierania inwestycji i wzrostu gospodarczego. Polska popiera ambitne działania na rzecz zniesienia barier w funkcjonowaniu jednolitego rynku. Podkreślamy potrzebę elastycznej interpretacji Paktu Stabilności i Wzrostu. Pozwoli ona uwzględnić zwiększanie wydatków bieżących państw członkowskich w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Finansowane w ten sposób działania obejmują zapewnienie schronienia i warunków do nowego życia uchodźcom z Ukrainy, a także utrzymanie terytorialnej integralności UE. Specjalne traktowanie wydatków obronnych i pomocy dla uchodźców powinno dotyczyć wszystkich unijnych reguł budżetowych.

Rząd polski postuluje opracowanie przez Komisję Europejską planu kryzysowego obejmującego także działania krótkoterminowe, które pozwoliłyby na uspokojenie rynków, ograniczenie skokowego wzrostu cen i zminimalizowanie negatywnego wpływu na odbiorców indywidualnych. Wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym nakładają się na dotychczasowe problemy na rynku energii oraz dodatkowo wzmacniają negatywne skutki związane z dysfunkcjonalnością na rynku EU ETS. 

Także w tym kontekście Polska podtrzymuje postulat jak najszybszego całkowitego uwolnienia się od importu surowców energetycznych z Rosji, nie później niż do 2027 r.

Działania na rzecz obrony i bezpieczeństwa UE

Podczas najbliższego posiedzenia Rada Europejska przeprowadzi strategiczną debatę w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Polska zaznacza, że wysiłki całej wspólnoty zmierzające do rozwoju zdolności wojskowych powinny przyczyniać się do wzmacniania bezpieczeństwa transatlantyckiego i potencjału obronnego całego NATO. Podkreślamy, że NATO i ONZ są kluczowymi partnerami Unii w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Wskazujemy również na znaczącą rolę małych i średnich przedsiębiorstw w budowie europejskiej bazy przemysłowo-technologicznej sektora obronnego oraz konieczność rozwoju przemysłu zbrojeniowego na terenie całej Unii Europejskiej. 

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}