W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Norwegii

03.12.2021

W piątek, 3 grudnia premier Mateusz Morawiecki odbędzie rozmowę telefoniczną z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre. Tematem rozmowy będzie sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz sytuacja na Ukrainie. To kolejna rozmowa szefa polskiego rządu z europejskimi przywódcami dotycząca kryzysu wywołanego przez reżim białoruski. Działania te mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się już m.in. z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i prezydentem Francji. Premierzy poruszą również kwestie bilateralne – w tym związane z wymianą handlową, inwestycjami i obecnością firm norweskich w Polsce.

Flaga Norwegii.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej

Na polsko-białoruskiej granicy UE mamy do czynienia z wojną hybrydową, w której bronią są migranci i dezinformacja. To największa od 30 lat próba destabilizacji Wspólnoty. Istnieją liczne przesłanki, że przez wiele miesięcy, a nawet lat, ten kryzys geopolityczny będzie kontynuowany. Widoczne są intensywne działania inicjowane na Wschodzie – cyberataki czy manipulacje cenami i dostawami gazu, które mają na celu wywołanie kryzysu energetycznego. 
Można zaobserwować także rosnące zaangażowanie militarne Rosji wokół Ukrainy. To oznacza rosnącą presję na naszego sąsiada. Musimy wyciągać wnioski z działań Rosji w Gruzji, na Krymie czy wschodniej Ukrainie. 

Norwegia wyraża poparcie dla Polski

Zdecydowane poparcie dla Polski w związku z działaniami na polsko-białoruskiej granicy UE wyraziła minister spraw zagranicznych Norwegii Anniken Huitfeldt:

– W pełni solidaryzujemy się z Polską, Litwą i UE w ich wysiłkach, by uporać się z kryzysem, jaki białoruskie władze wywołały na zewnętrznych granicach UE.

Tylko współdziałanie krajów UE i NATO może powstrzymać zagrożenia płynące ze Wschodu

Kryzys międzynarodowy wywołany przez działania Aleksandra Łukaszenki powoduje, że sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych ze strony polskiego rządu. Dlatego premier Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania i rozmowy z liderami społeczności międzynarodowej. Premier podkreśla, że nie jest to tylko konflikt z Polską. To próba naruszenie granicy wschodniej NATO i UE.

Jest to kontynuacja spotkań i rozmów premiera Mateusza Morawieckiego ze światowymi liderami w ostatnim czasie. Do tej pory premier spotkał się już m.in. z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i prezydentem Francji. Przywódcy rozmawiali o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz wspólnych działaniach.

Prezes Rady Ministrów rozmawiał również z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu m.in. o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski. Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem – już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi. Szef polskiego rządu spotkał się również w ostatnim czasie z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

{"register":{"columns":[]}}