W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: rozmowa telefoniczna premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Rumunii Florinem Cîțu

19.05.2021

20 maja szef polskiego rządu odbędzie rozmowę telefoniczną z premierem Rumunii Florinem Cîțu. Głównym tematem dyskusji będą kwestie dwustronne, współpraca regionalna, bezpieczeństwo i aktualna sytuacja międzynarodowa, a także walka z pandemią COVID-19. Rozmowa będzie również okazją do wymiany poglądów w kontekście przygotowań do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, planowanego na 24-25 maja 2021 r. w Brukseli.

Rumunia.

Polskę i Rumunię łączy wieloletnia współpraca

Podczas rozmowy szefowie rządów omówią kwestie dwustronne, w tym w szczególności poruszą temat organizowanych w październiku 2021 r. polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych. Polskę i Rumunię łączy długoletnia współpraca. Jej ukoronowaniem było podpisanie deklaracji dotyczącej polsko-rumuńskiego partnerstwa strategicznego przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Traian Băsescu 7 października 2009 r. Realizując postanowienie deklaracji, 25 maja 2018 r. w Warszawie zorganizowano pierwsze polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Kolejne odbyły się w Bukareszcie 18 września 2019 r. z udziałem ministrów cyfryzacji, infrastruktury, inwestycji i rozwoju, obrony narodowej, przedsiębiorczości i technologii, spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych.

Współpraca regionalna

Premierzy poruszą także kwestię współpracy regionalnej. Polska i Rumunia aktywnie wspierają Inicjatywę Trójmorza, która służy zacieśnianiu powiązań w regionie między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym, w celu rozwoju gospodarczego. Szczególnie w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Warszawa i Bukareszt były gospodarzami odpowiednio III i IV Szczytu Trójmorza. Tematem rozmowy będzie zbliżający się szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Sofii w lipcu 2021 r.

Bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa

Ważnym tematem rozmów będą również sprawy związane z bezpieczeństwem i aktualną sytuacją międzynarodową. Oba kraje bardzo blisko współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa zarówno na forum NATO jak i w innych formatach regionalnych, takich jak Dziewiątka Bukaresztańska (B9).

B9 jest polsko-rumuńską inicjatywą służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw regionu w dziedzinie bezpieczeństwa. Konsultacje zainaugurowano w Warszawie w 2014 r. Biorą w nich udział przedstawiciele Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii. Ostatni szczyt B9 odbył się 10 maja 2021 r. w Bukareszcie z udziałem prezydentów państw członkowskich, w tym Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prezydenta USA Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Pandemia COVID-19, polityka klimatyczna UE, relacje zewnętrzne – wymiana poglądów

W dniach 24-25 maja 2021 r. w Brukseli planowane jest nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Rozmowa szefów rządów będzie okazją do wymiany poglądów w kontekście przygotowań do tego spotkania. Liderzy omówią kwestie dot. koordynacji działań UE w związku z COVID-19, polityki klimatycznej UE oraz kwestie z zakresu relacji zewnętrznych.

W kontekście walki z pandemią, tematem rozmów będzie m.in. jej międzynarodowy wymiar, w tym mechanizm dzielenia się szczepionkami, co jest szczególnie istotne w związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów wirusa. W zakresie polityki klimatycznej, RE powinna sformułować wytyczne dotyczące osiągnięcia koniecznych redukcji w sektorach nie wchodzących w skład unijnego systemu handlu. Za pomocą pozwoleń na emisje (ETS – Emissions Trading System), a objętych rozporządzeniem dotyczącym rocznych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie od 2021 r. do 2030 r. (rozporządzenie ESR - Effort Sharing Regulation). Komisja Europejska zapowiada przedstawienie pakietu legislacyjnego 14 lipca 2021 r.


Centrum Informacyjne Rządu

{"register":{"columns":[]}}