W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: spotkanie premiera z Wysokim Komisarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców

06.03.2022

Jutro, 7 marca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki spotka się z Filippo Grandi, Wysokim Komisarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Tematem rozmów będzie pomoc dla osób, które przekroczyły granice z powodu wojny w Ukrainie. To kolejne już spotkanie szefa polskiego rządu w ramach prowadzonej szerokiej akcji dyplomatycznej dotyczące sytuacji w Ukrainie.

Detailed 3d rendering closeup of the flag of the United Nations. Flag has a detailed realistic fabric texture.

Polska jest wielkim hubem humanitarnym

Polska stała się wielkim hubem humanitarnym dla całej Ukrainy. Codziennie przez granicę polsko-ukraińską przejeżdżają tiry z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Pomagamy przekazując żywność, materiały opatrunkowe i lekarstwa.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przyjmuje pomoc zza granicy. Nasi sojusznicy dostarczają do Polski towary, dobra materialne dla Ukrainy.

Polska pomoc dla Ukraińców

Polska zapewnia osobom, które przekroczyły granice z powodu wojny wszechstronną pomoc humanitarną, logistyczną, operacyjną i finansową. W wielką humanitarną operację dla Ukrainy zaangażowane są władze państwowe i samorządowe oraz tysiące Polaków. Strona polska oferuje pomoc osobom uciekającym przed wojną. Pod Lublinem działa hub logistyczny dla pomocy kierowanej na terytorium Ukrainy.

Swoją wsparcie oferują przede wszystkim Polacy – ludzie dobrej woli, którzy postanowili pomóc naszym sąsiadom i przyjęli ich do swoich domów. Słowa uznania należą się także organizacjom pozarządowym i wolontariuszom, którzy zaangażowali się w cały proces pomocy humanitarnej.

Łatwiejsze przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej dla ciężarówek z pomocą humanitarną

Polska uprościła procedurę przekraczania granicy dla transportu ciężarowego z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Ułatwienia dotyczą dwóch przejść granicznych: Korczowa
i Dorohusk. Uproszczona odprawa celna możliwa jest na podstawie wypełnionego
i przesłanego formularza. Dzięki rozwiązaniu, Ukraina szybciej otrzyma pomoc humanitarną, która płynie do niej z Polski i całego wolnego świata.

Przedstawiciel ONZ ds. Uchodźców

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (ang. United Nations High Commissioner for Refugees) to urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych upoważniony do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. Do głównych działań urzędu należy zapewnienie praw uchodźców oraz pomoc w zapewnieniu azylu lub repatriacji. Siedziba urzędu znajduje się w Genewie w Szwajcarii. Wysoki Komisarz jest nominowany przez sekretarza generalnego ONZ i wybierany przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}