W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: szczyt Partnerstwa Wschodniego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

14.12.2021

Jutro, 15 grudnia w Brukseli odbędzie się Szczyt Unia Europejska – Partnerstwo Wschodnie (PW), z udziałem przywódców państw oraz szefów rządów UE i państw Partnerstwa Wschodniego. Tematem rozmów będzie przyszłość inicjatywy w kontekście przygotowania na różne scenariusze rozwoju wydarzeń w regionie. Na zakończenie szczytu planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji. W szczycie nie wezmą udziału przedstawiciele władz Białorusi.

Flaga Unii Europejskiej.

Polska aktywnie działa w ramach polityki wschodniej Unii Europejskiej

Polska konsekwentnie prowadzi działania mające na celu realizację strategicznych założeń Partnerstwa Wschodniego, dostrzegając w nim instrument służący jak najbliższej integracji krajów regionu z Unią Europejską. Za priorytet uważa wzmacnianie stosunków gospodarczych UE i jej państw członkowskich ze wschodnimi sąsiadami, ich stopniowe zbliżanie do wspólnego rynku, a także współpracę sektorową, której rezultaty będą odczuwalne dla obywateli.

Polska pozytywnie ocenia utworzenie Stowarzyszonego Trio, a także wspiera europejskie aspiracje tych państw. W przypadku Białorusi, która zawiesiła swoje członkostwo w PW, szczególnie istotna jest współpraca ze społeczeństwem obywatelskim oraz opozycją demokratyczną.

Strategiczne myślenie o przyszłości Partnerstwa Wschodniego

W ocenie Polski, o przyszłości PW należy myśleć strategicznie i być przygotowanym na różne scenariusze rozwoju wydarzeń w regionie. Coraz bardziej agresywna polityka Rosji, wydarzenia na Białorusi i na Kaukazie Południowym wymagają przywiązywania coraz większej wagi do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego kluczową kwestią w nadchodzących latach będzie zdefiniowanie szeroko rozumianego wymiaru bezpieczeństwa w ramach polityki Partnerstwa Wschodniego.

Państwa Partnerstwa Wschodniego znajdują się wśród głównych beneficjentów polskiej współpracy rozwojowej. W ramach wspólnej walki z pandemią COVID-19 oraz jej skutkami społecznymi i gospodarczymi, Polska podjęła się także roli koordynacyjnej w dystrybucji szczepionek przekazywanych przez państwa członkowskie UE dla państw PW.

Program Partnerstwa Wschodniego

Partnerstwo Wschodnie to strategiczny program zainicjowany przez Polskę i Szwecję, określający wymiar wschodniej polityki sąsiedztwa Unii Europejskiej. Program ten, zainaugurowany w 2009 r., zakłada zacieśnienie współpracy między UE i jej państwami członkowskimi a Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią.

Partnerstwo rozwija się w oparciu o interesy, ambicje i postępy poszczególnych partnerów, umożliwiając zróżnicowane podejście i pozwalając w elastyczny sposób wspierać ich współpracę z UE. Gruzja, Mołdawia i Ukraina są obecnie najbardziej zaawansowane spośród państw PW w dążeniu do budowy ściślejszej współpracy europejskiej. W lipcu 2021 r. prezydenci Gruzji, Mołdawii i Ukrainy podpisali deklarację powołującą do życia nowy format tzw. Stowarzyszonego Trio. Ma on służyć konsultacji działań i pogłębieniu trójstronnej współpracy na rzecz uzyskania przez te państwa członkostwa w UE, a także koordynacji stanowisk w ramach Partnerstwa Wschodniego. W czerwcu tego roku władze białoruskie poinformowały o zawieszeniu udziału w polityce Partnerstwa Wschodniego.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}