W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: udział premiera Mateusza Morawieckiego w spotkaniu grupy państw unijnych Sojuszu Północnoatlantyckiego

14.06.2022

14 czerwca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu grupy państw unijnych w Hadze. Na zaproszenie premierów Danii i Holandii, do Hagi przyjadą m.in. szefowie rządów Polski, Belgii, Łotwy oraz prezydent Rumunii. Wizyta jest częścią przygotowań do szczytu NATO w Madrycie (29-30 czerwca). Polska wskazuje na ważną rolę budowy wzmocnionej flanki Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie teraz w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

KPRM

Uczestnicy spotkania będą rozmawiać m.in. o sytuacji na terenie Ukrainy i militarnym wsparciu dla tego kraju. Omówią również zagadnienia związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO oraz wspólnym finansowaniem projektów obronnych. Jedną z omawianych kwestii będzie także rozszerzenie Sojuszu o Szwecję i Finlandię.

Odbudowa architektury bezpieczeństwa w Europie

Wojna na Ukrainie zmieniła wszystko, dlatego Polska wskazuje na konieczność odbudowy architektury bezpieczeństwa w Europie. Potrzebna jest większa współpraca transatlantycka, aby pomóc Ukrainie. Polska opowiada się za włączeniem architektury obronnej Unii Europejskiej do NATO –  z poszanowaniem prerogatyw krajowych. Wszelkie aspekty europejskiej polityki obronnej muszą być częścią szerszego sojuszu.

Polska zabiega również o poprawę mobilności wojskowej poprzez zwiększenie przeznaczanych przez Unię środków na ten cel oraz poprawę warunków składania projektów dotyczących cywilno-wojskowej infrastruktury transportowej.

Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego

Ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii podpisali wnioski o przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego 17 maja 2022 r. Dokumenty zostały złożone w Kwaterze Głównej w Brukseli. Polska w pełni popiera decyzję Szwecji i Finlandii o dołączeniu do Sojuszu.

Proces akcesji obu państw potrwa najprawdopodobniej od kilku miesięcy do roku. Rozmowy akcesyjne będą dotyczyły kwestii politycznych, prawnych, obronnych, bezpieczeństwa informacji oraz partycypowania we wspólnym budżecie i strukturach wojskowych NATO.

Szczyt w Madrycie

28-30 czerwca 2022 r. w Madrycie odbędzie się spotkanie, w którym będzie uczestniczyć 30 głów państw oraz szefów rządów i sojuszu. Będą to m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Liderzy państw będą rozmawiali na temat dalszego wsparcia wojskowego i politycznego dla Ukrainy. Ważnym tematem będzie także kwestia wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas szczytu Polska zwróci się o zwiększenie liczby żołnierzy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na granicach z Rosją oraz o rozmieszczenie ich w stałych bazach.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}