W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: udział premiera w 58. edycji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

18.02.2022

Jutro, 19 lutego premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). Szef polskiego rządu będzie uczestniczył w panelu poświęconemu relacjom Wschodu i Zachodu oraz bezpieczeństwu regionalnemu. To prestiżowe forum dyskusji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli świata mediów i nauki. To największa tego typu konferencja na świecie.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC)

Globalne wyzwania oraz porządek międzynarodowy to główne tematy tegorocznej edycji

W tym roku tematy Konferencji będą ujęte w trzech blokach: globalne wyzwania, porządek międzynarodowy i wyzwania regionalne oraz Europa. Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w panelu poświęconemu relacjom Wschodu i Zachodu oraz bezpieczeństwu regionalnemu. Wraz z premierem Polski uczestnikami spotkania mają być prezydent Finlandii Sauli Niinisto, minister spraw zagranicznych Wlk. Brytanii Elizabeth Truss i senator St. Zjednoczonych Amy Klobuchar. 

Konferencja jest również okazją do wielu bilateralnych spotkań i rozmów.

Sytuacja na Ukrainie

W efekcie działań Rosji znaleźliśmy się w sytuacji, gdy poziom napięć i ryzyko wybuchu konwencjonalnego konfliktu zbrojnego w naszym sąsiedztwie jest najwyższy od końca zimnej wojny.

Potwierdzeniem nasilenia rosyjskich działań w ostatnim czasie jest przede wszystkim  kontynuowanie nieuzasadnionego i nietransparentnego zgrupowania dużej ilości wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy – na skalę grożącą wybuchem konfrontacji zbrojnej. Wszystkie działania Rosji w regionie prowadzą do nieuzasadnionego wzrostu napięcia oraz tworzą środowisko dla prowokacji. Niepokojący jest także wniosek rosyjskiej Dumy do prezydenta Putina o uznanie niepodległości samozwańczych tzw. republik Donieckiej i Ługańskiej.

Kluczowe jest zachowanie jedności państw zachodnich w rozmowach z Rosją

Od wielu tygodni Polska podejmuje w tym temacie działania dyplomatyczne. Oprócz tego przekazujemy Ukrainie wsparcie w zakresie dostawy materiałów, w tym uzbrojenia i sprzętu wojskowego. 

W sprawie zagrożenia ze Wschodu premier Mateusz Morawiecki rozmawiał m.in. z kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji oraz premierami Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Norwegii i Słowenii. Debata na temat Ukrainy odbyła się także podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Konferencja organizowana jest od 1963 r. W tegorocznej 58. edycji MSC weźmie udział ponad 30 szefów państw i rządów, 100 ministrów i szefów najważniejszych organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ, NATO i UE. Konferencję otworzy Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Podczas wydarzenia planowanych jest, jak co roku, kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez instytucje międzynarodowe, międzynarodowe organizacje pozarządowe i instytucje badawcze.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}