W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu

16.03.2021

17 marca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki uda się na wizytę roboczą do Paryża, gdzie spotka się z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem. W ramach wizyty szef polskiego rządu będzie także rozmawiał z przedstawicielami największego francuskiego związku pracodawców. Złoży również kwiaty pod płytą „Solidarności”, upamiętniającą masowe demonstracje Polaków i Francuzów w grudniu 1981 r. na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz poparcia dla związku Solidarność.

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Współpraca dwustronna

W agendzie rozmów szefa polskiego rządu z prezydentem Emmanuelem Macronem znajdą się kwestie dwustronne, w tym perspektywy rozwoju polsko-francuskiej współpracy gospodarczej. Spotkanie będzie też okazją do rozmów o sprawach unijnych, między innymi w kontekście przygotowań do zbliżającego się posiedzenia Rady Europejskiej. Liderzy omówią także możliwości wzmocnienia współpracy trójstronnej z udziałem Polski, Francji i Niemiec w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego. W 2021 r. przypada 30-lecie zainicjowania współpracy w tym gronie.

Polityka klimatyczna oraz bezpieczeństwo i obronność

Tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Emmanuelem Macronem będzie ponadto wdrażanie Planu Odbudowy, polityka klimatyczna i transformacja energetyczna oraz kwestie z zakresu bezpieczeństwa i obronności. Polska popiera terminowe rozpoczęcie wdrażania programów finansowanych za pośrednictwem europejskiego instrumentu odbudowy gospodarczej o wartości 750 mld euro, który ma pomóc naprawić szkody gospodarcze i społeczne spowodowane pandemią koronawirusa. W zakresie unijnej polityki klimatycznej unijni przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych uwzględniające polskie postulaty. Porozumienie tworzy warunki dla sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki, trwają jednak prace nad szczegółowymi rozwiązaniami prawnymi.

Polska wskazuje na znaczenie utrzymania konkurencyjności gospodarczej państw Unii, sprawiedliwego podziału wysiłków i kosztów transformacji oraz unikania dodatkowych obciążeń dla najuboższych grup społecznych. W zakresie bezpieczeństwa i obronności, w obliczu rosnącej niestabilności na świecie, Polska podkreśla szczególną rolę oraz komplementarność działań unijnych z NATO. Kwestie bezpieczeństwa i obrony powinny stanowić główny filar współpracy z nową administracją w USA.

Szczyt Rady Europejskiej

W związku ze zbliżającym się marcowym posiedzeniem Rady Europejskiej, podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Emmanuelem Macronem, omówione zostaną też bieżące kwestie z agendy unijnej, m.in. walka z pandemią Covid-19, kwestie polityki gospodarczej i rozwoju jednolitego rynku oraz relacje zewnętrzne UE.

Podczas szczytu RE przywódcy państw UE podsumują sytuację epidemiologiczną i dotyczącą szczepień oraz omówią bieżące działania koordynacyjne. W zakresie spraw gospodarczych, liderzy skupią się na kluczowych priorytetach, w tym celach w zakresie cyfryzacji do 2030 r. oraz możliwościach opodatkowania sektora cyfrowego. Rada zatwierdzi także zalecenia dla państw członkowskich w sprawach polityki gospodarczej w strefie euro. W zakresie spraw zagranicznych, liderzy omówią sytuację we wschodniej części Morza Śródziemnego, w szczególności w kontekście relacji UE-Turcja. Przywódcy przeprowadzą debatę na temat stosunków UE-Rosja.

Sytuacja na Białorusi

Jednym z tematów rozmowy będzie również sytuacja na Białorusi. Polska konsekwentnie wskazuje na potrzebę publikacji przez Komisję Europejską planu gospodarczego dla demokratycznej Białorusi. Idea przygotowania kompleksowego planu wsparcia transformacji systemowej Białorusi została zgłoszona przez Polskę z poparciem państw Grupy Wyszehradzkiej. W związku z nasilającą się skalą represji wobec społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzy i obrońców praw człowieka na Białorusi, w lutym Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej o przedstawienie planu przed marcową RE, tak aby przywódcy mogli go zatwierdzić podczas tego spotkania.

Spotkanie z przedstawicielami francuskiego biznesu

Podczas wizyty w Paryżu premier Mateusz Morawiecki spotka się również z przedstawicielami największego francuskiego związku pracodawców. W spotkaniu uczestniczyć będą firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce, między innymi w sektorze energii, infrastruktury oraz informatyki. Francja jest jednym z głównych partnerów handlowych i inwestycyjnych Polski.

 

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}