W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Republice Federalnej Niemiec

24.11.2021

W czwartek, 25 listopada 2021 roku premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa będzie dotyczyć bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz koordynacji odpowiedzi państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe ze strony reżimu Łukaszenki. To kolejna wizyta w ramach spotkań premiera z europejskimi przywódcami. Dodatkowo wśród tematów rozmów zostanie poruszona kwestia obecnego wzrostu cen energii i gazu w całej Europie. W Berlinie planowane jest również spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i kandydatem tej partii na kanclerza Olafem Scholzem.

Flaga Niemiec.

Działania hybrydowe na wschodniej granicy UE

Od czerwca 2021 roku reżim Białorusi prowadzi wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Nielegalna migracja wspierana przez białoruskie służby ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. W ostatnich tygodniach nasiliły się próby łamania integralności terytorialnej państw UE oraz prowokacje białoruskich służb.

Szef polskiego rządu na spotkaniu z kanclerz Niemiec poruszy dodatkowo tematy energetyczne i gazowe.


Polska i Niemcy są w stałym kontakcie


W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Merkel telefonicznie na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z Unią Europejską. Rozmowa dotyczyła koordynacji reakcji unijnej na aktualny etap kryzysu na wschodniej granicy UE.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze swoim odpowiednikiem z Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem, na temat kryzysu spowodowanego przez białoruski reżim. 


Wspólne działania przywódców państw UE mogą powstrzymać zagrożenia ze Wschodu


Działania reżimu Aleksandra Łukaszenki wywołały kryzys międzynarodowy. Sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych ze strony polskiego rządu. Z tego powodu Prezes Rady Ministrów kontynuuje spotkania i rozmowy z liderami społeczności międzynarodowej. Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że nie jest to tylko konflikt z Polską, lecz jest to również próba naruszenie wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO.

Szef polskiego rządu odbył już spotkania z premierami Litwy, Łotwy , Estonii, Chorwacji, Czech, Słowacji i Węgier. Wczoraj minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał ze swoim rumuńskim odpowiednikiem. W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emanuelem Macronem oraz premierem Republiki Słowenii, sprawującej obecnie przewodnictwo w Radzie UE, Janezem Janšą.

Przywódcy omawiali bieżącą sytuację na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz wspólne działania
wobec zaistniałego konfliktu. Szef polskiego rządu rozmawiał również z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu m.in. o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski oraz o sposobie walki z nielegalnymi działaniami przemytniczymi. Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem. Już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi. Ponadto 19 listopada szef polskiego rządu spotkał się z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

 

 

{"register":{"columns":[]}}