W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększenie liczby i różnorodności zadań Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

30.12.2022

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizuje zdecydowanie więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej. Jednocześnie Kancelaria Premiera nadzoruje znacznie więcej jednostek – m.in. Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) czy Narodowy Instytut Wolności. Dlatego też została zwiększona liczba departamentów, które wraz z pracownikami obecnie wchodzą w skład KPRM. Część z nich przeszła w związku z przejęciem zadań m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz zlikwidowanych - Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Skarbu Państwa. Wszystko to sprawia, że obecnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów jest zupełnie innym urzędem, niż była w 2015 roku. Porównywanie obecnego zatrudnienia oraz kosztów funkcjonowania KPRM z poprzednimi latami jest nieprawidłowe i niewłaściwe.

Komunikat CIR

KPRM nadzoruje dodatkowe jednostki

Obecnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nadzoruje znacznie więcej jednostek niż wcześniej. Od 2021 roku KPRM przejęła nadzór m.in. nad Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS). W czasie pandemii RARS realizowała kluczowe zadania. Wcześniej jako Agencja Rezerw Materiałowych wykonywała zadania pod nadzorem innego urzędu. Zgodnie z ustawą o rezerwach strategicznych RARS m.in. utrzymuje rezerwy, które tworzy się na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej. RARS realizuje także zadania związane np. z walką z COVID-19, czy pomocą dla Ukrainy.

Przez ostatnie lata KPRM zwiększała zakres swoich zadań i obowiązków m.in. związanych z pomocą Polonii i Polakom poza granicami kraju czy z analizami strategicznymi, realizacją Programu GovTech Polska czy też przejmowaniem niektórych zadań z innych ministerstw – np. od zlikwidowanego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Kancelarii Premiera podlega również: Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Instytut Zachodni czy Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. W związku z tym do KPRM przyszli także urzędnicy, zajmujący się wcześniej tymi jednostkami w innych urzędach.

Zwiększanie zadań KPRM

Wzrost zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów związany był przede wszystkim z koniecznością realizacji nowych, powierzonych zadań. W 2020 roku KPRM przejęła zadania w obszarze pionu Unii Europejskiej, wydzielonego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz działu informatyzacji ze zlikwidowanego Ministerstwa Cyfryzacji. Są to dwa bardzo duże obszary priorytetowych zadań, które wcześniej były realizowane przez inne urzędy. Automatycznie liczba pracowników Kancelarii Premiera zwiększyła się, kiedy urzędnicy z Ministerstwa Spraw Zagraniczny i Ministerstwa Cyfryzacji dołączyli do KPRM. Na koniec 2020 roku łącznie w tych pionach pracowało 587 osób.

Wydatki budżetowe KPRM w 2023 roku

W ciągu ostatnich lat Kancelaria Prezesa Rady Ministrów znacznie zwiększyła swoje obowiązki i zadania. Wzrost wydatków budżetowych KPRM w 2023 r. dotyczy przede wszystkim zwiększenia środków na rezerwy strategiczne państwa oraz na środki przekazywane jednostkom nadzorowanym i podległym Kancelarii. Wydatki tych instytucji wliczają się do budżetu Kancelarii, np. pieniądze przeznaczane na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych to prawie 818 mln zł, a na Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – ok. 200 mln zł. Środki te nie są wykorzystywane na potrzeby samej Kancelarii. Wydatki budżetowe na funkcjonowanie KPRM stanowią zaledwie 20% całego przyszłorocznego budżetu. To zaledwie jedna piąta całego budżetu KPRM.

{"register":{"columns":[]}}