W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększenie liczby i różnorodności zadań Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

20.06.2023

W 2022 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizowała zdecydowanie więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej. Porównywanie obecnego zatrudnienia oraz kosztów funkcjonowania KPRM z poprzednimi latami jest nieprawidłowe i niewłaściwe. Kancelaria Premiera nadzoruje znacznie więcej jednostek – m.in. Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) czy Narodowy Instytut Wolności. Część nowych pracowników przeszła do KPRM w związku z przejęciem zadań m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz zlikwidowanych - Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Skarbu Państwa. Wszystko to sprawia, że w 2022 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów jest zupełnie innym urzędem, niż była w 2015 roku.

Komunikat CIR

Więcej obowiązków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W 2022 r. skala zadań, które realizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów była zdecydowanie większa niż wcześniej. Do KPRM na przestrzeni ostatnich lat został włączony pion europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pion cyfryzacji z byłego Ministerstwa Cyfryzacji czy pion polonijny z Senatu.

To także zwiększona liczba jednostek nadzorowanych, również tych, które wcześniej przypisane były do innych ministerstw. To np. Instytut Zachodni, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej czy Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. KPRM przejęła w ten sposób poszczególne działania, aby instytucje państwowe działały szybko i sprawnie.

W 2022 r. realizowano także dodatkowe zadania wynikające z konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy, konieczności zapewnienia obsługi Pełnomocnika Rządu do Spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP czy utworzenia nowych komórek wewnątrz Kancelarii, takich jak np. Centrum Koordynacji Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

 

Grafika

Grafika

Zwiększanie liczby zadań KPRM

Wzrost zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów związany był przede wszystkim z koniecznością realizacji nowych, powierzonych zadań. KPRM koordynowała działania związane z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 i jej skutkom. Konflikt za naszą wschodnią granica to nowe wyzwania dla rządu. Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom to jedno z kluczowych zadań.

To tylko niektóre z nowych wyzwań, z którymi mierzyli się pracownicy KPRM w ostatnich latach. Wymagają one optymalizacji organizacji i zwiększenia dynamiki oraz częstotliwości realizowania dotychczasowych i nowych zadań. To przekłada się na wzrost liczby pracowników

Jednocześnie liczba pracowników Kancelarii Premiera automatycznie zwiększyła się, kiedy urzędnicy z Ministerstwa Spraw Zagraniczny i Ministerstwa Cyfryzacji dołączyli do KPRM.

{"register":{"columns":[]}}