W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dokumentacja medyczna. Udostępnianie wyników badań drogą elektroniczną (e-mail)

09.01.2023

Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Wyniki badań diagnostycznych są częścią dokumentacji medycznej pacjenta i podlegają ogólnym zasadom jej udostępnienia.

dokumentacja medyczna stos dokumentów

Jeśli wyniki badań mają postać elektroniczną (dokumentu elektronicznego, są w systemie placówki), wówczas lekarz czy podmiot leczniczy ma obowiązek ich udostępnienia drogą elektroniczną, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, która jest jednym ze środków komunikacji elektronicznej.

Przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, określające sposoby udostępniania dokumentacji medycznej, przewidują możliwość udostępnienia dokumentacji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

❗️ Wyjątkiem jest, gdy wyniki badań są w tradycyjnej postaci papierowej – wówczas, zgodnie z przepisami, mogą być udostępnione przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazane za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, jeżeli przewiduje to regulamin organizacyjny danego podmiotu leczniczego. Ta forma udostępnienia nie jest zatem obowiązkowa dla placówki medycznej – zadzwoń do swojej przychodni i zapytaj, czy ma możliwość sporządzenia skanu papierowego wyniku badania i przesłania go na adres poczty elektronicznej.

Należy podkreślić, że informacje o stanie zdrowia należą do danych szczególnie chronionych prawem, zaś lekarz czy podmiot leczniczy zobowiązany jest do zachowania tych danych w tajemnicy. Udostępnianie dokumentacji medycznej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej powinno odbywać się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa umożliwiających weryfikację osoby składającej wniosek oraz gwarantujących bezpieczeństwo przesyłanych danych. Przepisy nie określają sposobu weryfikacji statusu osoby uprawnionej. Najprostszym sposobem jest uzyskanie od pacjenta przy pierwszej wizycie lub przyjęciu do szpitala informacji o jego oficjalnym adresie e-mail i zgodzie na wysyłanie dokumentacji medycznej na ten adres.

Dokumentacja może być również udostępniona przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Jej udostępnienie następuje na wniosek osoby uprawnionej, złożony w dowolnej formie.

{"register":{"columns":[]}}