W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusz Kompensacyjny - zmiany w projekcie ustawy

09.12.2021

8 grudnia projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został skierowany do pierwszego czytania i przyjęty przez sejmową komisję zdrowia. „Bardzo nas cieszy podjęcie intensywnych prac nad projektem tej ustawy, pacjenci na nią czekali. Ta ustawa jest także pewnym elementem spójności wprowadzenia odszkodowań za medyczne zdarzenia niepożądane” – dodał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłimiej Chmielowiec.

15.07.2020 Warszawa Rzecznik praw pacjentow Bartlomiej Lukasz Chmielowiec fot. Rafal Siderski

Fundusz Kompensacyjny rozszerzy dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Państwo będzie miało możliwość udzielenia wsparcia finansowego osobom zaszczepionym, które doznały poważnych działań niepożądanych, a więc takich dolegliwości, które – choć spodziewane (wymienione w charakterystyce produktu leczniczego) – występują niezwykle rzadko. 

Świadczenia kompensacyjne będą przyznawane w trybie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją wydawaną przez Rzecznika Praw Pacjenta. Maksymalna kwota świadczenia ma wynosić 100 tys. zł. Obejmie to zwrot kosztów leczenia (do 10 000 zł) oraz kwotę uzależnioną od dolegliwości zdarzenia niepożądanego (jak długość pobytu w szpitalu, ale też zabieg operacyjny, leczenie lub diagnostyka stwarzające podwyższone ryzyko, pobyt na oddziale intensywnej terapii). 

Warunkiem uzyskania świadczenia będzie pobyt w szpitalu nie krótszy niż 14 dni, tak by to dodatkowe rozszerzenie odpowiedzialności państwa w stosunku do stanu obecnego nie obejmowało sytuacji mniej poważnych, np. związanych z poddaniem pacjenta jedynie obserwacji. Wyjątkiem będzie wstrząs anafilaktyczny, będący stan bezpośredniego zagrożenia dla pacjenta – tu wystarczy, by pomoc medyczna została udzielona w szpitalnym oddziale ratunkowym lub na izbie przyjęć. 

Wydając decyzję, Rzecznik będzie opierał się na opinii medycznej wydawanej przez zespół ekspertów z zakresu szczepień. Osobie niezadowolonej z rozstrzygnięcia będzie przysługiwało prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

W trakcie prac w komisji zdrowia dokonano licznych zmian poprawiających jego brzmienie, jak i przewidujących określone modyfikacje, jak np. wydłużenie okresu, w którym można wnieść wniosek do Rzecznika – z 3 do 5 lat. Fundusz obejmie również działania niepożądane, które ujawnią się w okresie do 5 lat od szczepienia (a nie 3, jak w pierwotnej propozycji).
 

{"register":{"columns":[]}}