W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja ws. pacjenta z Alzheimerem, który zaginął po wyjściu ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim

W nawiązaniu do informacji medialnych o tym, że pacjent chorujący na Alzheimera, po wyjściu z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim przy ulicy Jana Dekerta 1 zaginął, a jego ciało znaleziono 21 lutego 2021 r., Rzecznik Praw Pacjenta niezwłocznie wszczął postępowanie wyjaśniające. Zwróciliśmy się do zarządu szpitala z wnioskiem o pilne złożenie wyjaśnień w tej sprawie.

Jednocześnie Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że decyzję o wypisie pacjenta ze szpitala podejmuje lekarz prowadzący lub ordynator oddziału, jeżeli uzna, iż stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszej hospitalizacji i proces diagnostyczno-terapeutyczny został zakończony, a dalszy pobyt w szpitalu nie byłby związana z leczeniem, a jedynie z innymi względami, np. socjalnymi lub społecznymi. Decyzja lekarza powinna zostać podjęta w oparciu o aktualny stan zdrowia pacjenta. Należy podkreślić, że jednym z podstawowych praw pacjenta jest prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.

Kwestie tą jednoznacznie regulują przepisy prawa zgodnie z którymi, wypisanie pacjenta ze szpital następuje:

1. gdy stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych w tym zakładzie leczniczym;

2. na żądanie pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego;

3. gdy pacjent w sposób rażący narusza porządek lub przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, a nie zachodzi obawa, że odmowa lub zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób.

 

Podstawia Prawna:

1] art. 8 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta   [2] art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej

[2] udzielania świadczeń zdrowotnych może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób.

 

Źródło: Gazeta Lubuska

{"register":{"columns":[]}}