W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interwencja Rzecznika w sprawie przerwanego leczenia onkologicznego

14.08.2023

Pod koniec lipca, do Rzecznika Praw Pacjenta zgłosiła się żona pacjenta, u którego nagle przerwano leczenie onkologiczne, a pacjenta skierowano do opieki hospicyjnej. Rzecznik natychmiast podjął działania w celu wyjaśnienia sytuacji i skutecznie zapewnił pacjentowi kontynuację leczenia.

Interwencja Rzecznika w sprawie przerwanego leczenia onkologicznego

W sytuacjach nagłych kluczowe jest natychmiastowe działanie, w najlepszym interesie pacjenta. Podobnie było w sprawie zgłoszonego przerwania leczenia onkologicznego. Jak wynika z informacji przekazanych Rzecznikowi, pacjent był w trakcie leczenia, które z sukcesem hamowało rozwój choroby jednak w niejasnych okolicznościach lekarz prowadzący leczenie odmówił jego kontynuacji i skierował pacjenta do hospicjum domowego.

W trakcie interwencji Rzecznik Praw Pacjenta ustalił, że lekarz podjął taką decyzję po tym, jak stan zdrowia pacjenta się pogorszył, a ten wyraził chęć zrezygnowania z dalszego leczenia. Stanowisko to Rzecznik uznał za mało przekonujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przerwanie leczenia wywołało silne emocje u pacjenta i jego bliskich.

Warto podkreślić, że nawet jeśli pacjent wyraża wątpliwości co do skuteczności prowadzonej terapii, to lekarz ma obowiązek działać zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz przepisami dotyczącymi informowania pacjenta o jego stanie zdrowia. W takiej sytuacji lekarz powinien podjąć próbę wyjaśnienia możliwych konsekwencji zaniechania leczenia. Pacjent ma prawo do pełnej informacji o swoim stanie zdrowia, diagnozie, proponowanych metodach diagnostycznych i terapeutycznych, ich potencjalnych skutkach oraz wynikach leczenia i prognozach. Wszystkie te informacje muszą być przekazane w sposób zrozumiały, aby umożliwić pacjentowi świadome zaangażowanie w proces leczenia.

W analizowanym przypadku stwierdzono, że lekarz odpowiedzialny za leczenie podjął decyzję o przerwaniu terapii bez należytego poinformowania pacjenta o ewentualnych następstwach. Rzecznik Praw Pacjenta niezwłocznie skierował zapytanie do dyrektora placówki medycznej w celu wyjaśnienia tej sytuacji. W efekcie placówka zaproponowała pacjentowi wizytę kontrolną oraz kontynuację leczenia, jeśli pacjent wyrazi taką wolę.

Choroby onkologiczne niosą ze sobą ogromne cierpienie, dlatego profilaktyka i właściwe leczenie są kluczowe dla zachowania zdrowia. W tym tygodniu, od 5 do 12 sierpnia, trwa VII edycja rajdu rowerowego "Onko Tour", inicjatywy organizowanej przez Fundację Pokonaj Raka i Rzecznika Praw Pacjenta. To wydarzenie promujące walkę z chorobami nowotworowymi oraz ich profilaktykę.

Więcej informacji o profilaktyce: LINK

 

{"register":{"columns":[]}}