W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileuszowe spotkanie z pełnomocnikami w świetle ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

19.12.2022

Już po raz dziewiąty Rzecznik Praw Pacjenta spotkał się z pełnomocnikami ds. pacjenta, czyli pracownikami placówek medycznych, którzy na co dzień wspierają oczekujących na pomoc i konkretne rozwiązania pacjentów.

spotkanie z pełnomocnikami ds. praw pacjent

Spotkania z pełnomocnikami to cykl regularnych szkoleń, podczas których poruszane są tematy związane z przestrzeganiem praw pacjenta, ale również omawiane są bieżące problemy mające wpływ na sytuację zdrowotną Polaków takich jak pandemia, czy działania wojenne na Ukrainie.

Wydarzenie, które miało miejsce 15 grudnia było wyjątkowe. Odbyło się w drugą rocznicę spotkania inauguracyjnego – w atmosferze świąt, wspomnień i planów na przyszłość. Była też okazja do wysłuchania opinii pełnomocników na temat współpracy z Rzecznikiem, a także omówione zostały zadania powołanego zespołu ds. „Dobrych praktyk podmiotów leczniczych w rozpatrywaniu skarg pacjentów”.

Obecny na spotkaniu Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podziękował pełnomocnikom za ich udział w szkoleniach i za współpracę w ramach analizy potrzeb pacjentów. Rzecznik wskazał też na potrzebę kontynuowania spotkań w przyszłości związaną z przyjęciem przez rząd projektu ustawy
o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. „Projekt przewiduje też uregulowanie funkcji pełnomocnika ds. pacjenta na poziomie ustawowym, co jest niezwykle istotne w kontekście naszej dalszej współpracy" - podkreślił podczas spotkania Bartłomiej Chmielowiec.

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zakłada stworzenie całkowicie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód pacjentów. Przy Rzeczniku Praw Pacjenta utworzony zostanie Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Ze środków funduszu wypłacane będą świadczenia pieniężne na rzecz pacjentów, którzy doznali szkody w trakcie hospitalizacji – bez potrzeby udowadniania winy podmiotu leczniczego i bez wchodzenia w długotrwały spór z placówką. W przypadku śmierci pacjenta z wnioskiem o przyznanie świadczenia będą mogli wystąpić członkowie jego najbliższej rodziny. Nowy tryb zakłada szybkie ustalenie przyczyn zdarzenia z udziałem niezależnych ekspertów wskazanych przez Rzecznika, a następnie wydanie decyzji, od której strona będzie mogła się odwołać, a także wnieść skargę do sądu administracyjnego. Informacje o stwierdzeniu zdarzenia medycznego będą przekazywane do podmiotów leczniczych, które z kolei zobowiązane będą wdrożyć zalecenia mające zapobiegać podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Rzecznik będzie ponadto odpowiedzialny za zbieranie od pacjentów informacji o zdarzeniach niepożądanych. W oparciu o te dane będzie opracowywał rekomendacje, analizy i raporty w zakresie bezpieczeństwa pacjenta. Kolejne zadanie Rzecznika wynikające z ustawy to współpraca z pełnomocnikami ds. praw pacjenta, w tym udzielanie wyjaśnień dotyczących realizacji praw pacjenta i szkolenie ich w tym zakresie.

Projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie mechanizmów pozwalających na mierzenie jakości świadczeń zdrowotnych oraz „płacenie za jakość”, czyli motywowanie finansowe placówek do działań projakościowych. Podmioty lecznicze będą z kolei zobowiązane do wdrożenia wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem. Ważnym tego elementem będzie wprowadzenie obowiązku zgłaszania przez personel zdarzeń niepożądanych, a także ich rejestrowania oraz analizowanie  przyczyn. Stworzony zostanie też centralny Rejestr Zdarzeń Niepożądanych. Podmioty lecznicze będą ponadto zobowiązane do prowadzenia badań opinii i doświadczeń swoich pacjentów. Raz w roku będą też publikować raport jakości zawierający informacje na temat zdarzeń niepożądanych oraz wyniki badań ankietowych pacjentów.

{"register":{"columns":[]}}