W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Zmiany w Ochronie Zdrowia”

22.09.2020

Konferencja Zmiany w Ochronie Zdrowia

Konferencja „Zmiany w Ochronie Zdrowia” to wspólna inicjatywa Wolters Kluwer Polska oraz Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Transformacja systemu w kierunku płacenia za wyniki – Value Based Healthcare w praktyce". Wydarzenie było okazją do eksperckiej dyskusji na temat koniecznych zmian systemowych i zarządczych, umożliwiających skuteczną transformację polskiego systemu ochrony zdrowia w system oparty na wartości. 

Podczas uroczystej inauguracji min. Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił jak ważna jest jakość obsługi pacjenta oraz jakość obsługi zarządzania placówką medyczną, która gwarantuje dobre wyniki leczenia. „Decyzje, które są podejmowane w trakcie leczenia powinny być decyzjami partnerskimi między lekarzem a pacjentem – podkreślił minister zdrowia i dodał „nie powinniśmy rezygnować z profilaktyki i systematycznego leczenia”.

W dyskusji panelowej pt. „Zdrowie priorytetem w polityce państwa - czy to świadomy wybór czy sytuacja wymuszona pandemią COVID-19? W jakich obszarach sektora ochrony zdrowia potrzebujemy największych inwestycji?”  wziął udział Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta. Jak zauważył pacjenci są gotowi na zmiany w systemie ochrony zdrowia a jednym z priorytetów jest ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. „Jestem głęboko przekonany, że budowa ochrony zdrowia opartej na wartościach to odpowiedni czas do wprowadzenie ustawy. To także jeden z najważniejszych elementów systemu No-Fault. To jeden z głównych celów, jaki założyliśmy sobie w Strategii działania Rzecznika Praw Pacjenta” – podkreślił Bartłomiej Chmielowiec. Zwrócił również uwagę, że w obecnej sytuacji epidemii bardzo pomogła teleporada, e-zwolnienie czy e-recepta, ale jak podkreślił „dla pacjentów najistotniejsza jest dostępność do świadczeń zdrowotnych, powinna ona być filarem opieki zdrowotnej”

Na zakończenie konferencji, podczas uroczystej gali, zostały wręczone nagrody konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia". Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec wręczył statuetkę w kategorii ORGANIZACJA PRZYJAZNA PACJENOWI przedstawicielowi placówki Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za projekt „Akademia Opiekuna”. Akademia opiekuna to cykl spotkań teoretycznych i praktycznych, które przygotowują członków rodzin do 24-godzinnej opieki nad pacjentem w domu. Zainteresowanie zajęciami jest ogromne. Ich pomysłodawcy przeszkolili już ponad 30 osób, dziś kolejne 10 uczestniczy w kursie w Szpitalu Przemienienia Pańskiego.

„Zajęcia rozpoczynają się od spotkania z psychologiem, bo bardzo często także opiekun potrzebuje takiego wsparcia. Mamy cztery godziny teoretycznej wiedzy przekazanej przez: psychologa, pielęgniarkę i pracownika socjalnego. Natomiast druga część, czyli kolejne cztery godziny, to już praktyka. Jesteśmy na oddziale, w sali łóżkowej. Mamy tam do dyspozycji łóżko i wolontariusza, który służy nam za osobę chorą i tam przekazujemy techniki, jak myć, jak pielęgnować chorego" – o projekcie opowiedziała jego koordynatorka, Agata Michalak.

Rzecznik Praw Pacjenta: „Serdecznie gratuluje wszystkim laureatom ale również nominowanym, to niezmiernie cenny konkurs. Nie możemy zapominać o placówkach, które funkcjonują sprawnie, bezpiecznie. Są liderami w ochronie zdrowia, zapewniają dostępność i bezpieczeństwo. Powinniśmy pamiętać że jest ich wiele, a to dla pacjentów najważniejsze – dodał.

{"register":{"columns":[]}}