W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieodpłatna pomoc prawna u Rzecznika Praw Pacjenta

28.06.2023

Do Rzecznika Praw Pacjenta może zgłosić się każda osoba, która potrzebuje pomocy i uważa, że doszło do naruszenia jej praw jako pacjenta.

Dłoń kobiety, która trzyma w ręku długopis i wypełnia formularz

Jeśli zdaniem pacjenta, prawo zostało naruszone, może złożyć do Rzecznika wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego i opisać to zdarzenie. Takiego wniosku nie musi przygotowywać profesjonalny pełnomocnik, dodatkowo wniosek jest zwolniony z opłat. Z wnioskiem może wystąpić nie tylko pacjent, ale każda osoba, która posiada informacje o możliwym naruszeniu praw. Może to być członek rodziny, inna osoba bliska, znajomy, opiekun prawny, faktyczny, czy też instytucja. Rzecznik Praw Pacjenta jest centralnym organem administracji państwowej i nie pobiera żadnych opłat związanych z rozpatrzeniem wpływających do niego wniosków.

Rzecznik ma także wiele innych możliwości prawnych działania i wsparcia obywateli. Każdy pacjent potrzebujący pomocy lub porady może bezpłatnie:

  • zadzwonić na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 (prefiks 2) – czynnej od pn. do pt. w godz. 8:00–18:00;
  • napisać e-mail na adres kancelaria@rpp.gov.pl ;
  • skontaktować się poprzez czat, który dostępny jest na stronie internetowej www.gov.pl/rpp ;
  • umówić się na osobiste spotkanie z pracownikiem w siedzibie biura.

Sprawa każdego pacjenta jest traktowana indywidualne i z pełną troską. W uzasadnionych przypadkach, aby jak najszybciej pomóc pacjentowi, Rzecznik interweniuje bezpośrednio w placówkach medycznych. Pełna obsługa prawna pacjentów jest oferowana nieodpłatne i finansowana ze środków publicznych.

Rzecznik może również uczestniczyć w postępowaniach cywilnych, które dotyczą naruszenia praw pacjenta oraz błędów medycznych. Wtedy korzysta z takich samych praw jak prokurator, to znaczy może wziąć udział w każdej ze spraw oraz na każdym jej etapie. Rzecznik działa w sądzie na rzecz pacjenta oraz w interesie publicznym. Są to uprawnienia Rzecznika i z tego tytułu pacjent nie ponosi żadnych kosztów.

Jeśli konkretna kancelaria prawna lub inna osoba czy firma oferuje komercyjną pomoc prawną, informując że reprezentuje Rzecznika Praw Pacjenta, prosimy taką sprawę zgłosić niezwłocznie do naszego biura.

Wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego

Kontakt z Rzecznikiem Praw Pacjenta

 

{"register":{"columns":[]}}