W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienie przeciwko COVID19 nie może być warunkiem przyjęcia dziecka do lekarza

28.09.2021

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że lekarz nie może wymagać od rodziców małoletniego pacjenta, aby został on zaszczepiony przeciwko COVID-19. Pobieranie dodatkowych opłat za wykonanie u dziecka testu w kierunku wirusa SARS-Cov-2 nie ma oparcia w przepisach prawa.

Lekarz może odstąpić od leczenia pacjenta lub nie podjąć leczenia, chyba że zwłoka w udzielaniu pomocy mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Jeżeli lekarz wykonuje swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby, może nie podjąć lub odstąpić od leczenia, jeżeli istnieją ku temu poważne powody, po uzyskaniu zgody swojego przełożonego.1 Takim powodem nie może być fakt braku wykonania szczepienia przeciwko COVID-19 u pacjenta. Lekarz nie ma prawa wymagać, aby rodzic zaszczepił swoje dziecko.

W przypadku odstąpienia od leczenia, lekarz ma obowiązek odpowiednio wcześniej uprzedzić o tym pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego bądź opiekuna faktycznego i wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym. W przypadku odstąpienia od leczenia, lekarz ma obowiązek uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.
 

{"register":{"columns":[]}}