W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szerokie wsparcie dla kobiet w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa

08.02.2024

Kobiety oraz ich bliscy mogą zgłaszać wszelkie trudności, z jakimi spotykają się przy korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych, aby w każdej sytuacji czuły się bezpiecznie. Ważne jest nie tylko identyfikowanie problemów, ale również promowanie równego dostępu do kompleksowej opieki zdrowotnej.

Zdjęcie przedstawiające kobietę podczas porodu

W związku z przedstawionym pakietem rozwiązań dla kobiet ogłoszonym w ubiegłym tygodniu przez Panią Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę „Bezpieczna, świadoma ja”, informujemy, że pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 każda kobieta, która potrzebuje wsparcia, może liczyć na odpowiednią pomoc.

Program „Bezpieczna świadoma ja” adresowany jest do wszystkich kobiet i ma zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Zaproponowany pakiet rozwiązań zakłada:

  • zwiększenie dostępności do programu in vitro, z uwzględnieniem onkopłodności,
  • poszerzenie dostępności do badań prenatalnych o nowoczesne metody nieinwazyjne,
  • opracowanie nowych wytycznych dotyczących procedur terminacji ciąży zagrażającej zdrowiu lub życiu kobiety przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy,
  • dostęp do antykoncepcji awaryjnej – tabletka „dzień po” bez recepty od 15 roku życia,
  • wprowadzenie edukacji zdrowotnej i seksualnej młodzieży,
  • zwiększenie dostępności do szczepień przeciw HPV,
  • poprawę realizacji standardów opieki okołoporodowej z poszanowaniem godności i intymności kobiet,
  • poszerzenie dostępności znieczulenia zewnątrzoponowego.

Bezpłatna Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800 190 590 jest czynna całodobowo – nieprzerwanie od poniedziałku od godziny 8.00 do piątku do godziny 20.00.

Zgłoszenia mogą być anonimowe. 

Dzwoniąc pod ww. numer telefonu udzielimy wsparcia poprzez podjęcie działania interwencyjnego w podmiocie leczniczym lub wskażemy przysługujące pacjentce uprawnienia.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przypomina, że w przypadku, jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, lekarz nie może powołać się na klauzulę sumienia i odmówić wykonania zabiegu.

Zgłoszenia związane z odmową realizacji przysługującego świadczenia w powołaniu się na klauzulę sumienia, tj. odmową terminacji ciąży w związku z zagrożeniem zdrowia, czy życia kobiety lub odmową dostępu do badań prenatalnych przysługujących kobiecie, będą wnikliwie analizowane przez Rzecznika oraz podejmowane będą adekwatne działania wyjaśniające.

Obecnie terminacja ciąży może być wykonana w dwóch przypadkach, tj. gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W obydwu sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i respektowanie praw kobiet w sytuacji zagrożenia życia matki przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy.

Prawo do skorzystania z klauzuli sumienia przysługuje indywidualnie każdemu lekarzowi. Podmiot leczniczy nie może się na nią powołać.

{"register":{"columns":[]}}