W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W sprawie Pacjenta. Szybka reakcja na SOR - kluczowa dla ratowania życia pacjentów

22.03.2023

W sprawie pacjenta

Jednym z ustawowych zadań Rzecznika Praw Pacjenta jest prowadzenie postępowań wyjaśniających. Wszczęcie postępowania następuje na podstawie informacji, które co najmniej uprawdopodobniają naruszenie praw pacjenta. Podczas prowadzonego postępowania Rzecznik może stwierdzić naruszenie więcej niż jednego prawa pacjenta. Dzisiaj omówimy naruszenie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielanych z zachowaniem należytej staranności.

Opis sytuacji:

Pacjent został przyjęty na szpitalny oddział ratunkowy o godzinie 13:56 na podstawie pilnego skierowania na oddział urologiczny z rozpoznaniem skrętu jądra prawego. Pacjent zgłaszał ból od godziny 10:00 rano, a następnie nudności i wymioty. Około godziny 14:30 odbyła się wstępna konsultacja z lekarzem, podczas której zlecono leki przeciwbólowe, badania laboratoryjne i dalsze oczekiwanie. Pacjent znalazł się na oddziale urologicznym dopiero o godzinie 16:43. Wówczas w badaniu USG stwierdzono brak przepływu Dopplera w jądrze prawym, podjęto decyzję o operacji w trybie pilnym. Na salę operacyjną pacjent został przekazany dopiero o godzinie 17:30, a operacja rozpoczęła się o godzinie 18:20.

Wskazanie naruszeń praw pacjenta:

Po przeanalizowaniu sprawy, Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że prawa pacjenta zostały naruszone. Nie udzielono świadczeń zdrowotnych z zachowaniem należytej staranności. Jednocześnie stwierdzono, że naruszono prawo pacjenta do dokumentacji medycznej.

Postępowanie personelu medycznego w stosunku do pacjenta nie nosiło cech należytej staranności. Pomimo skierowania pacjenta w trybie pilnym na oddział urologiczny z rozpoznaniem skrętu jąder, pozostawał on na SOR-ze przez długi czas, podczas gdy personel wykonywał czynności administracyjne związane z przyjęciem chorego.

Czynności administracyjne, którymi szpital uzasadnia czas oczekiwania na oddziale ratunkowym, trwały zbyt długo a w dokumentacji medycznej zabrakło jej istotnych elementów, np. oznaczenia indywidualnego numeru pacjenta oraz określenia czasu przybycia czy określenia jednej z pięciu kategorii pilności zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielania świadczeń.

Podstawowe kategorie pilności wynikające z przepisów prawa określone kolorystycznie to:

  • kolor czerwony, który oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem;
  • kolor pomarańczowy, który oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut;
  • kolor żółty, który oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;
  • kolor zielony, który oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut;
  • kolor niebieski, który oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut.

Pacjent nie został zakwalifikowany do żadnej z powyższych kategorii, jednak jego stan wymagał natychmiastowej operacji i powinien zostać oznaczony kolorem czerwonym.

W konsekwencji nie podjęto działań adekwatnych do stanu zdrowia pacjenta i nie skierowano go w trybie pilnym na salę operacyjną.

W niniejszej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta wydał konkretne zalecenia do podmiotu leczniczego. W zaleceniach wskazano, że podmiot leczniczy powinien zapoznać personel medyczny z treścią rozstrzygnięcia Rzecznika Praw Pacjenta oraz przeszkolić w zakresie przestrzegania prawa pacjenta, w szczególności w udzielaniu świadczeń zdrowotnych z należytą starannością oraz prowadzenia dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

{"register":{"columns":[]}}