W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warszawska Wola. Tu żyjemy - pamiętamy!

05.08.2020

Rzeź Woli

W 76. rocznicę Rzezi Woli Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Elżbieta Lanc, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego złożyli wieniec pod tablicą upamiętniają miejsce licznych mordów na Polakach popełnionych w okresie od 5 sierpnia do końca września 1944 roku w Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie.

Nieopodal siedziby Biura, Zastępca Rzecznika Grzegorz Błażewicz złożył kwiaty pod brzozowym krzyżem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców, znajdującym się u zbiegu ulic Młynarskiej i Żytniej.

Rzezi Woli dokonały hitlerowskie wojska niemieckie na początku sierpnia 1944 roku, bezpośrednio po wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenia te uznawane są za największą jednorazową eksterminację ludności cywilnej w Europie w trakcie II wojny światowej. Życie straciło wówczas ponad 50 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy, w tym pacjenci i personel trzech wolskich szpitali: Szpitala Wolskiego, Szpitala św. Łazarza oraz Szpitala Karola i Marii. Od strzału w tył głowy zginęło kilkuset lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy oraz kilka tysięcy pacjentów i ludności cywilnej szukającej schronienia w placówkach medycznych. Niektórzy spłonęli żywcem w podpalanych budynkach. 

Rzeź Woli była realizacją rozkazu Adolfa Hitlera wydanego w odwecie za wybuch Powstania Warszawskiego.

       

Do powstańca

Pamiętaj: nie wolno ci zwątpić
w wolność, co przyjdzie, choćbyś padł.
Pamiętaj, że na ciebie patrzy
ogromny i zdumiony świat.


I wiedz, że krokiem w nędznym bucie
jak pomnik dziś w historię wrastasz.
I wiedz, że w sercu twoim bije
uparte serce tego miasta.


Choćby zawiodła wszelka pomoc,
choć przyjdą dni głodu i moru;
ostatniej stawki nie przegramy
- stawki naszego honoru.

Warszawa, około 30 sierpnia I944 r.
Stanisław Marczak "Dziennikarz", "Juliusz Oborski" (1921-1987)

 

Cześć Ich Pamięci!

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}